Octopus CB

Nejlepší potápěčské filmy

Miluji potápěčské filmy. A pokud jsou výborné, dobře natočené, zahrané a ještě mají něco navíc, ... A nebo jsou třeba jen zábavné. Neodolám. Vy taky? Zde jsou moje oblíbené.

Moc filmů, které mají něco společného s potápění nebo s podmořským životem není. A těch dobrých je opravdu, opravdu málo. Takže zde je pár filmů, které mně upoutaly a které zobrazují svět pod vodou buď reálně, vtipně nebo po Bondovsku :-). O filmech, co se nikdy neměly natočit jsem psal dříve.

Men of Honor

Film podle skutečnosti o tom, jak je těžké se dostat mezi elitu a pokud jste první, je to kurva těžké. Film výborně zobrazuje realitu potápění v čtyřicátých a padesátých letech 20 století. Tento film je bomba.

The Deep

Až na pár "prohřešků" jsou podvodní scény zvládnuté dobře, kamera je taky výborná. A Jacquelline Bisset má pěknou výbavu :-). Celé se to točí okolo nalezeného vraku s pokladem. A to je vlastně sen většiny lidí. Tak proč chvilku nesnít.

Sanctum

Je opravdu výborný film opět inspirovaný skutečným příběhem. Jeskyňáři potápěči uvěznění v podzemním systému si musí najít cestu ven. Film je hodně akční a hodně hraje na city.  Bohužel jeden ze skutečných jeskynních potápěčů nahrávajících tyto scény skutečně později v tomto jeskynním systému zemřel.

Leviatan

Osvědčený scénář: těžeba ropy na volném moři, bouře, vše, co se může pokazit se pokazí... A máte pěkný příběh, jen jej nezkazit. A to se zde povedlo. Až na toho žraloka na konci, ten už mi přišel jako těžce propašovaný.

Fools Gold

Spíše komedie, ale podvodní záběry sjou dobře zmáknuté a hezky se na to dívá. Tak proč ne? Vše se točí okolo ztracené lodě a pokladu na ní. A zbytek je vlastně celkem očekávaný.

Steve Zissou

Opět spíše zábavný film o potápění, ale Jaquese Coustenaou prostě nemůžu nechat bokem,

 

Thunderball

S tím Bondem jsem to myslel vážně. Prostě bondovky nejsou špatné a je to nadsázka. Pěkná dívka s želvou, žraloci, trocha akce a napětí. A je to hezké.

Diving Into The Unknown

Přiznám se, že jsem ještě neviděl celé. Ale bude je to sakra dobrý film. Zajímavé, opět je inspirován skutečnou událostí. Po neštěstí, kdy jejich přátelé (už jen těla) zůstali v jeskynním systému, se skupina rozhodne vrátit pro jejich těla. Film je točen jako dokument o probíhající akci. 

 

 

47 metrů

Dvě sympatické slečny/hysterky na dovolené v Mexiku skončí při prohlídce žraloků uvězněny v malé kleci na dně oceánu s docházejícím vzduchem a se žralokem kolem. Slušný nápad, hezký vizuál. dvě postavy, spousta napětí a hutné atmosféry a hlavně živý žralok (žádná digi sračka), kterému se daří diváka i slušně polekat a rozhodně jde z něj respekt. Krve je zde poméně, ale v závěru i na to lehce dojde. Cztělo by to jako poradce někoho, kdo potápění rozumí a bude z toho dobrý film. Dabing tomu moc nepomohl.

 

 

 

PS: Všimli jste si, že žraloků zde je opravdu málo a většinou jsou hodní?

 

Máte nějaký film, který by jste chtěli zařadit do této kategorie? Podělte se!