Octopus CB

Světové potápěčské rekordy

Vzhledem k tomu, ze většina povrchu země je voda a hloubky oceánů jsou větší než vrcholky země, je tady stále prostor pro další a další potápěčské rekordy. Aktualizováno.

I Češi zde zanechali svou stopu

Nejhlouběji pod ledem

Ruští potápěči uskutečnili v březnu 2016 ponor do 102 metrů v Bílém moři poblíž přístavu Archandělsk. Ponor trval 80 minut, voda měla teplotu -1,5°C. Stejný muž již dříve uskutečnil ponor do 111 metrů v Antarktidě.

Nejhlouběji s otevřeným okruhem

Egypťan Ahmed Gabr dosáhl hloubky 332 metrů 18.9.2014 a překonal tak existující rekord Jihoafričana Nuno Goméze. Ahmedův rekord byl vytvořen v Egyptě u pobřeží Dahabu. Ponor trval neuvěřitelných 14 hodin.

V ženské kategorii patří tento titul Jihoafričanca Verně van Schail, která se podívala do hloubky 221 metrů 25.10.2004 v jeskyni Boesmansgat.

I v ženské kategorii nastala změna. Karen van der Oever přepsala tabulku a sestoupila do hloubky 245 metrů. Tím posunula svůj vlastní rekord, který byl 236 metrů z března 2021. Ponor trval 8 hodin a 11 minut. Lokalita jeskyně Boesmansgat v provincii North Cape v Jižní Africe, kde se v nadmořské výšce 1 550 metrů nad mořem nachází třetí nejhlubší známá propadlina na světě. To komplikuje dekompresní časy a výpočty. Pro zajímavost, potápět se začala jen 3 roky před tím, než Verna von Schail vytvořila předchozí rekord, který čekal na pokoření právě na Karen.

Nejhlouběji s uzavřeným okruhem

Potápění s uzavřeným okruhem uvolňuje ruce. Potápěč není limitován množstvím směsi a její distribuci a rozložením. Mašinky míchají směsi podle hloubky. Takže v tomto směru se nějaké rekordy ještě očekávají.
Australan David Shaw se ponořil do 270m také v jeskyni Boesmansgat. Překonal tím hned několik rekordů. Nejhlubší ponor s rebreatherem v jeskyni, nejhlubší ponor ve vysoké nadmořské výšce a nejhlubší ponor s vyvazováním linky. Pod vodou byl 9 hodin a 40 minut.

V roce 2014 byl rekord překonán Willem Goodmanem. Ponořil se do hloubky 290m v Indonézii v Gili Trawangan. Na dně byl za 9 minut. Ale pravděpodobně byl hlouběji, protože ve 290 metrech přestaly všechny přístropje pracovat. Dno je v tom místě kousek pod 300 metry. Celkově trval ponor 9 hodin a 57 minut. Kvůli zamrznutí přístrojů nebyl ponor oficiálně uznán.

V ženské kategorii je držitelem Kimbrly Inge, která se potopila do hloubky 198metrů v Lighthause Point ve státě Grand Cayman (Amerika). Délka ponoru 6 hodin a 2 minuty.

Nejdelší ponor v moři

Podle knihy pana Guinesse byl nejdéle pod vodou Sean McGahen. A délka ponoru je 49 hodin a 56 minut. Provedlo to na Maltě, v zátoce sv Jiří v říjnu 2013. Zatím nepotvrzeným rekordem je ponor Allena Sharrolda, který uskutečnil ponor v délce 51:04 hodiny na Floridě 20.9. 2014.

I zde přepíšeme tabulky. Nejdelším ponorem v otevřené vodě je ponor turka Cem Karabaye, který v roce 2014 zůstal pod vodou 142 hodin a 42 minut. Ponor se uskutečnil na pláži Yavuz Cikarma na Kypru. 

Opět přepíšeme tabulky. Mohamed K. El-Sharoud v Dahabu vydržel pod vodou 145 hodin a 39 minut. Doprovod mu tvořilo několik asistentů, kteří s ním byli nepřetržitě. Během pobytu namaloval také největší podvodní obraz (aspoň se nenudil). Vice v https://egyptindependent.com/egyptian-diver-breaks-world-record-for-longest-dive/

V kontrolovaném prostředí je nejdelší ponor v provedení Jahana Beakuse, který byl pod vodou před 80 hodin v oceániu v Durbanu v Jižní Africe v roce 2004.

Nejdelší sladkovodní ponor

V září 2004 Jerry Hall strávil pod vodou 120 hodin v Tenesee v Watauge Lake. V kontrolovaném prostředí je nejdelší ponor z Turecka v provedení Cem Karabay v plaveckém bazénu v Instambulu z říjnu 2011. Pod vodou byl přes 192 hodin.

Nejvíce lidí současně 

Tak tohle mně neláká. Musí to být masakr. V Indonezii v rámci propagace cestovního ruchu uskutečnili pokus a ponořilo se najednou 2 486 potápěčů na do hloubky 15 metrů.

Ponor v nejvyšší nadmořské výšce

V Laguně Licancabur Volcano na hranicích Chile a Bolivie. Laguna je v sopce v nadmořské výšce 5900 metrů. potápěl se tam tým potápěčů z výzkumného ústavu Sea World v roce 2005 a 2006 a také tým SETI z NASA.

Nejvíce propotápěných zemí

Karin Sininger se potápěla v 115 zemích světa. Začala v roce 2005 a v únoru 2013 provedla v tomto cyklu poslední ponor

Největší svatba

V Polsku se konala největší podvodní svatba na základně Koparki. Svatby, konané v roce 2011, se zúčastnilo 202 potápěčů.

Nejhlubší svatba

Nejhlouběji byli svatebčani v Thajsku 30. září 2013, kdy se řekli "ano" Američanka Sadra Smith a japonec Hiroyuki Yoshida, v neuvěřitelných 130 metrech.

Nejstarší  potápěč

Australan Saul Moss 1. června 2009 dokončil svůj poslední ponor bez cizí pomoci ve věku 85 let a 14 dní. Oficiálně uznán nebyl ponor 91 letému britovi panu Lancefieldovi. Ten se potápěl v tomto věku ještě na začátku roku 2011.

Česká stopa

Nejdelší ponor

Za pozornost stojí také česká stopa. Nejdelší pobyt pod vodní hladinou (i když ne přímo ve vodě) je pár týdnů starý (rok 2019) pobyt v lomu ve Slověnicích, kdy David vonDrášek s kolegou byl pod vodní hladinou více než 100 hodin.

I tento rekord padnul. V roce 2021 byli v tom samém kesonu tentokrát 4 potápěči (Davit vonDráček, Václav Gabriel, Barbora Mitková a Nicola Trnková) a vydrželi v hloubce necelých 10 metrů 10 dní a 27 minut.

Nejhlubší jeskyně - Hranická propast?

Krtystov Starnawski byl v této jeskyni v hloubce 265 metrů. Takže do světového rekordu mu již tolik nechybí. Ale tady nejde o lidi, ale o jeskyni. Více na Hranická propast.cz