Octopus CB

Předponorový stres

Stres je přítomen vždy, ale někdy více. Větší míru stresu může vyvolat ponor v neznámém prostředí, ponor s novým nebo neznámým zařízením, ponor s neznámým buddym.

Čtěte více…

Jak hodnotit vitální zdraví

Pokud se setkáte s nehodou, bude jedním z vašich prvních úkolů zhodnotit vitální znaky pacienta. Od nich se potom odvíjí péče o pacienta a poskytnete lékařům cenné informace,

Čtěte více…

Debreefing a jeho význam

Ponor končí vylezením na loď, břeh? Nebo pověšením výstroje na sušák? Ani jedno. Ponor končí až potom, co jste si o něm popovídali. Pouze rozbor ponoru a jeho slabších míst vám umožní poučit se a stát se lepšími potápěči.

Čtěte více…

Snížení nutné zátěže

Zbavte se nepotřebného balastu, který nosíte a pohybujte se jako ryba.

Čtěte více…

5 špatných návyků

Každý má tendenci nějaké věci "ošulit". Zvlášť, pokud se již dlouho nic nestalo. A každý to děláme.

Čtěte více…

Jak se (po)starat o potápěčský nůž

Na co nůž? Pomůže v mnoha situacích. Například při řezání sítě nebo vlasce, do které jste se zapletli. Nebo jako útesový hák. A také s ním můžete klepat na lahev, aby jste na sebe upozornili buddyho.

Čtěte více…

Půjčení potápěčského vybavení

Při cestách do dalekých krajů a s ubývající hmotností zavazadel převážených leteckými společnostmi všichni zvažujeme možnost zapůjčit si vybavení na místě. Je to dobře? Co se může stát?

Čtěte více…

Jsou ženy lepší potápěči než muži?

Je pro muže takovéto normální "koupání" nudné? Je naopak pro ženy honba za hloubkou nezajímavá?

Čtěte více…

Seznamte se s panikou

Jak poznat, řídit a přežít paniku při potápění

Čtěte více…

Jak ovlivňuje rychlost výstupu možnost vzniku DCS?

Že se musí vystupovat pomalu, to je známá věc. Co se stane při příliš rychlém výstupu již víme. Co když bude rychlost výstupu naopak velmi pomalá?

Čtěte více…

5 výborných filmů s potápěčskými chybami

Autoři a scénáristé mají potápění ve velké oblibě. Ale bohužel o něm většinou nic moc neví. Takže zde je 5 velmi dobrých filmů, ve kterých se objevuje téma potápění, ale je prezentováno s chybami nebo podle zažitých - nepravdivých - mýtů.

Čtěte více…

Jaký je rozdíl mezi Divemasterem a Master Diverem?

Zkuste říci rychle za sebou: "Divemaster, Master Diver, Divemaster, Master Diver, ..." Ono se to plete, po čase to zní stejně. Ale jaký je mezi nimi rozdíl?

Čtěte více…