Octopus CB

Osmero pro správné vyvážení

Dobrá kontrola vztlaku pomůže prodloužit ponor, šetřit vzduch a vyhnete se náhodnému kontaktu s podvodním světem a jeho poškození.

Pokud se vám nedaří udržet hloubku a stále máte pocit, že vás to "tahá nahoru" nebo "padáte", zkuste se zamyslet nad těmito 8 body.

1. Trpělivost. Přidávejte a vypouštějte vzduch z vašeho BCD / suchého obleku/ po malých krocích. Počkejte, až se změna projeví. Přidáváním / vypouštěním po velkých dávkách prodlužujete čas nalezení neutrálního vztlaku.  Prostě méně je více.

2. Na prvním ponoru po delší době máte pocit, že se nemůžete zanořit? V neoprénovém obleku si opět dejte na čas. Neoprén se namočí a jeho vztlak se změní. Třeba to za pár minut bude dobré. 

3. Dýchání. Pomalé, normální dýchání je základem k udržení neutrálního vztlaku. Než začnete colkoliv měnit, vypouštět vzduch, přidávat vzduch do BCD, zkontrolujte si jak dýcháte.

4. Logbook. Pohled zpět vám řekne, kolik zátěže s jakým neoprenem a v jaké vodě.

5. Přilišná zátěž. Nejjednodušší kontrola - s vypuštěným BCD a plným nádechem by jste měli mít hladinu okolo nosu nebo očí. Bez pohybu. Po výdechu by jste se měli zanořit. bejčastější chybou je kopání směrem nahoru. To člověk dělá skoro nevědomě.

6. Poloha ve vodě - vodorovná. Několikrát jsme zde psali o důležitosti trimu. Kopy vás pohánějí dopředu, ne nahoru nebo dolů. Možná bude potřeba upravit zozmístění zátěže, možná i něco ubrat.

7. Zadržení dechu - NE. Nejenom, že to je nebezpěčné, ale začnete být nadnášení delší dobu, tím pádem stoupáte.

8. Fyzická kondice. Svaly jsou těžší než tuk. Svalovec potřebuje méně zátěže.

Můžete si také přečíst naše desatero pro bezpečné ponory