Octopus CB

Jak ovládat vztlak?

Pohodové a bezpečné potápění - to je kontrola vašeho vztlaku / vyvážení. Jak na to a co nedělat?

Pamatujte si, tlačítko na inflátoru vašeho BCD není knoflík na výtahu!

BCD (žaket, křídlo, vzduch v suchém obleku) je tam proto (v sucháči nejen proto), aby vám zajistil neutrální vztlak, aby kompenzoval tu váhu, kterou máte na sobě, když se chcete zanořit. Jeho postupným dofukováním si zajistíte pocit neutrální váhy - vznášení se. 

Kdy ve skutečnosti potřebujete BCD?

Váš BCD potřebujete ve třech situacích:

  1. když se potřebujete zanořit - musíte "zabrzdit" ve vámi zvolené hloubce.
  2. když vystupujete - kontrola rychlosti
  3. když jste na hladině - aby jste se nepotopili

Jak se přesně vyvážit

Ne, tady není návod ve stylu - v 10 metrech přidat 3,8 litru vzduchu. Panuje názor, že více olova neškodí. Potápěč nemá problém s zanořením, nemá problém s udržením se v menší hloubce. Jen je potřeba si uvědomit, že ani převážení není dobré. Pokud se převážíte, má to dva dopady

  • vaše tělo bude otáčeno nohama dolů. To je efekt páky, tělo je otáčeno kolem BCD, který je teoreticky "čepem" otáčení. A pokud máte u pasu více olova než je zdrávo, budete ve vodě ve svislé poloze. A pokud se pohybujete ve vodě ve svislé poloze, potřebujete více energie na protlačení se vodou. A tím spotřebujete více vzduchu. My chceme zůstat v poloze "trim" - v leže na břiše.
  • Pokud se dostanete do extrémní situace - velká hloubka nebo extrémní převážení - nemusí vás váš BCD již uzvednout. Prostě nebude na to dost velký.

Kontrola dýchání

Málokdy se nadýchneme do plných plic. Zrovna tak málokdy vydechneme do úplného vydechnutí. Pomocí toho je možné kontrolovat pohodlně vztlak. Je potřeba dýchat pomalu. A při plnějším nadechnutí nás naše naplněné plíce nadlehčí a začneme stoupat. Při plném vydechnutí zase naopak klesáme. Většinou si během ponoru v konstantní hloubce a lehce kolem ní vystačíme jen s tím. Jen je to potřeba trénovat. A nezapomenout dýchat, stále.

Co ovlivní vztlak

Tělesná hmotnost: větší lidé (svalnatější, tlustší), potřebují více zátěže pro zanoření.

Neopren: čím tlustší neopren, novější neopren, tím více váhy. To vyplývá z konstrukce neoprenu. Obsahuje bublinky. V novém neoprenu jsou větší, časem se vymačkají a zmenší. Suché neopreny jsou kapitola sama o sobě. I o těch je možné si něco přečíst na našich stránkách.

Prostředí a místo: slaná voda je těžší. Potřebujete tím pádem více zátěže pro zanoření. A různá místa jsou jinak slaná. Jinou zátěž bude potřeba v Egyptě, jinou Chorvatsku a jinou Norsku nebo na Islandu.

Hloubka: jakmile se dostáváte hlouběji, nejen váš neopren a vzduch ve vašem BCD jsou stlačovány. I vaše tělo je stlačováno. Toto stlačení je nutné kompenzovat přidáním vzduchu do BCD. Při stoupání je naopak tento přidaný vzduch vypustit.

Umístění zátěže

Vše vysvětlí následující obrázek

Umístění zátěže

První obrázek: zátěž příliš vysoko - potápěč je otáčen hlavou dolů a má problém s polohou. Má pocit, že příliš lehký, ve skutečnost může být i přetížený

Druhý obrázek: zátěž příliš dole, každý pohyb ploutví potápěče vynáší nahoru a jakmile se přestane pohybovat, okamžitě padá dolů, protože energii, kterou vydá na pohyb (a to i směrem vzhůru), musí kompenzovat nižším obsahem vzduchu v BCD

Třetí obrázek: Ideálně umístěná zátěž

Velice podrobně se o umístění zátěže rozepisuje tento článek

 

Co je neutrální vztlak?

Není to věda. Je to pocit. Dobrý pocit. A ten získáte pouze zkušenostmi. A ty je potřeba získávat postupně, tréningem, potápěním.