Octopus CB

Suché obleky

Jaký oblek si vybrat? Polosuchý neopren, neoprénový sucháč, trilaminát? Přečtěte a snadněji se rozhodnete.

Suchý oblek umožní prodloužit potápěčskou sezónu - můžete se potápět dříve, v jarním období nebo koncem zimy, kdy je viditelnost na většině českých lokalit nejlepší, můžete protáhnout svojí sezónu až do zimních měsíců. Popřípadě si z potápění udělat celoročního koníčka. Zde bych pouze rád upozornil, že potápění ve studené vodě má svá specifika a většinou se nevyplatí do takovéto vody lézt se stejnou konfigurací výstroje jako v Egyptě nebo Chorvatsku. Ale o tom tento článek není. Zde se zaměřím pouze na vlastnosti a možnosti suchého obleku, popřípadě srovnání variant, které jsou na trhu.

Než budete kupovat suchý oblek, je potřeba si zodpovědět několik otázek a potom si jej nejlépe někde zapůjčit a vyzkoušet si potápění. Potápění v suchém obleku je trochu něco jiného než potápění v polosuchém nebo mokrém neoprénu. A pořizovací cena také není maličkost, takže vás většinou bude váš sucháč provázet několik let životem.


Jaké otázky je potřeba zodpovědět?

  1. Z jakého materiálu
  2. Jak se do něj budu oblékat
  3. Jaké těsnící manžety
  4. Jak na připojení inflátoru
  5. Jaký podoblek
  6. Kurzy a dovednosti

Z jakého materiálu bude suchý oblek

TrilaminatV současné době jsou k dispozici hlavně dva pouřívané materiály. Trilaminát a neoprén.

Trilaminát - je třívrstvý materiál, kde střední vrstva je vrstvou těsnící. Vnitřní a vnější vrstvy jsou pro ochranu této střední vrstvy a zvyšují komfort potápěče (ochrana proti prodření, ochrana proti UV záření a pod.). Trilaminátové obleky jsou mnohem lehčí než neoprénové, rychleji schnou, snáze se oblékají. Při prvním vyzkoušení budete mít pocit, že jste v něm i dostatečně pohyblivý. Ale vemte v úvahu, že izolační vlastnosti tohoto materiálu jsou skoro nulové. Izovalce se zajišťuje vhodným podoblekem.

Výhody: Váha, rychlost schnutí, mnohem vyšší odolnost proti prodření nebo protržení - delší životnost, možnost korigovat tepelnou pohodu vhodným podoblekem, s hloubkou neztrácí izolační vlastnosti a vztlak.

Nevýhody: Nejde snadno lepit - dražší výroba a také dražší opravy, trochu horší pohyblivost

Neoprénové obleky - v současné době se spíše potkáme s oblekem z tzv komprimovaného neoprénu. Ten je proti klasickému tenčí. To sice, proti nekomprimovanému, přináší jistou ztrátu tepelněizolačních vlastnosti, ale ty se snadno kompenzují vhodným podoblekem. Tepelná izolace je i tak několikanásobně větší proti trilaminátu. Tedy není potřeba tak silný podoblek. Navíc neoprénové obleky jsou výrazně přilnavější k postavě - potápěč je pohyblivější.

Výhody: Větší tepelná izolace, snadnější a levnější oprava, větší pohyblivost pod vodou.

neoprénový suchý oblekNevýhody: Hmotnost obleku, větší pravděpodobnost poškození.

Způsob pořízení

Oblek si můžete zakoupit, nechar "ušit" na míru nebo koupit z druhé ruky. První dva způsoby pořízení jsou bezproblémové. U obleků "ze sekáče" je potřeba věnovat velkou pozornost manžetám a zipům, jejich výměna by vám mohla zakoupený sucháš pěkně prodražit. A pokdu ta možnost je podrobit oblek zkoušce těsnosti - některé materiálové vady nejsou na první a ani druhý pohled vidět.

Způsob oblékání

U suchého obleku je nutné zvážit, zda-li se do něj budu oblékat sám(a) nebo bude k dispozici budy, který mi pomůže s nastrojením. Podle toho se vybírá umístění zipu.

  • Umístění zipu na zádech kolmo na osu těla - je konstrukčně jednoduché, zip je krátký a tedy i jeho výměna je relativně levná. Nevýhodou (značnou) je, že sám si zip nerozepnu ani nezapnu. Navíc v této partii se opírají popruhy žaketu/křídla a zip je tedy poměrně namáhaný.
  • Umístění zipu vpředu - veliká výhoda snadného a samostatného rozepnutí a zapnutí. Ale zip je potom velmi dlouhý a tedy i jeho výměna a také pořizovací cena obleku jsou o něco vyšší. Zip je také (v závislosti ne kontrukci a střihu obleku) poměrně namáhán, protože se o něj opírají popruhy od žaketu.
  • Umístění zip vpředu na břiše - spojuje výhody zipu v předu a zároveň není namáhán od výstroje. Nevýhoda vyšší pořizovací ceny je zachována.

Manžety suchého obleku a rukavice

Manžety na rukou a u krku jsou vlastně první částí obleku, které odejdou a budou potřebovat vyměnit. Jsou také nejvíce namáhané.  V současné době se používají buď manžety neoprénové nebo manžety latexové.

Neoprénové manžety - jsou používané od začátku. Jejich nevýhodou je horší těsnost - hlavně pokud máte vystouplé šlachy. Na druhou stranu jsou měkčí a pocitově pohodlnější než manžety latexové. A nevyžadují tak pečlivou údržbu.

Latexové manžety - lépe těsní, ale poměrně brzy se trhají a je nutná jejich výměna. Nemějí rády sluneční záření - poměrně rychle zestárnou a ztrácí elasticitu.

Rukavice a haubna (hlava a ruce)

Na manžety navazují rukavice. Z počátku vystačíte s mokrými rukavicemi, které používáte do chladnější vody. Časem ale budete chtít zvýšit svůj komfort a zatoužíte po rukavicích suchých. I těch je několik konstrukčních druhů. U mne vyhrála konstrukce Kubi. uché rukavice pracují na principu obleku, tedy mám suchozu teplou rukavici a přes ni slabou gumovou, která mne izoluje od vody. Aby bylo i v rukavivi možné vyrovnat tlak vody a zvětšit objem vzduchu, je nutné ji propojit přez manžetu s oblekem. Někdo si dává brčko, jiný jen provázek nebo stačí jen zahrnutá manžeta.

Výhodou je velký tepelný komfort. Se slabšími rukavicemi je větší cit v prstech.

Nevýhodou je potom snadnější poškození rukavice a s tím i problémy - přes děravou rukavici se dostane voda i do obleku.

A protože nejvíce tepla ztrácíme hlavou, je potřeba se postarat také o kvalitní haubnu. Tu je potřeba vyzkoušet. Na trhu je poměrně velká spousta střihů, ale ne každému bude sedět. Hlavně je při delším ponoru velmi nepříjemné, pokud haubna škrtí, táhne na na čelist nebo svírá. Obácený extrém je také velmi nepříjemný, tedy když haubna nedoléhá a při každém pohybu hlavou vlatí do zátylku studený pramínek vody.

Připojení inflátorové hadice a způsob vyvažování

Nejde ani tak o vlastnost suchého obleku. Ale hlavně o změnu konfigurace výstroje. Všechny obleky (nebo skoro všechny) se nafukují na prsou napouštěcím ventilem a na rukávu je umístěný automatický vypouštěcí ventil. Je nutné zvážit, s jakou konfigurací se budete nadále potápět a jakým způsobem se budete vyvažovat.

Většina uživatelů suchého obleku používá kombinovaný způsob vyvžení, tedy rozděluje mezi žaket a suchý oblek. Do suchého obleku ale dává pouze množství nutné pro dobrý tepelný komfort.

Je možné vyvažovat pouze suchým oblekem a žaket použít jako záložní. Není nutné potom kontrolovat více prostředků a míst.

Výhody kombinovaného vyvažování - oblek není přefouknut a potápěč nemá takový odpor prostředí při pohybu, reguluje si svoji tepelnou pohodu, v případě poruchy jednoho mám již druhý předpřipravený. V případě nekontrolovatelného výstupu mám možnost rychle vypustit žaket (suchý oblek se vypouští pomalu).

Nevýhody kombinovaného - je nutné kontrolovat a pracovat s dvěmi částmi výstroje.

Výhody vyvažování pouze suchým oblekem - pouze jeden prostředek. Raychlost vypouštění vzduchu z obleku je poměrně malá a je proto nutné si toto velmi dobře nacvičit.

Z hlediska bezpečnosti je doporučené používat kombinaci obou prostředků. Suché obleky již mají dnes automatické vypouštěcí ventiliy a proto při výstupu není nutné hlídat vypouštění suchého obleku - snad jen - nezapomenout jej uvolnit,pokud jste si jej dotáhli nebo snížili jeho průtok.

Se způsobem vyvážení souvisí způsob připojení inflátoru. Obecně jsou možné varianty

Žaket a suchý oblek jsou připojeny každý na jiný první stupěň. Výhody jsou jasné - vždy mám prostředky pro dýchání (hlavní a záložní regulátory jsou umístěny také na různých prvních stupních) a vždy mám prostředky pro vyvážení.

Žaket a suchý oblek na jeden provní stupeň - je sice na první pohled bezpečnější, protože nezatěžuji první stupeň s regulátory a snižují riziko zamrznutí, ale při selhání tohoto prvního stupně nemám jak se vyvažovat. A obráceně.

Vlastní zdroj plynu pro suchý oblek - někdo preferuje do obleku dofukovat argon, který má lepší vlastnosti tepelného izolace. Je potom nutné dodatečná stage se zásobou plynu pro suchý oblek.

Zátěž

Počítejte s tím, že budete potřebovat více zátěže. Nejen pro zanoření, ale i k vyvážení, aby bylo možno do obleku pustit dostatečné množství vzduchu pro tepelnou izolaci a vyrovnání tlaku okolí. Pokud nebudete moci pustit do obleku dostatek vzduchu, budete se (zvlášť v trilaminátu) připadat jako párek ve střívku (nebu v prezervativu).

Pokud má oblek přiliš volný střih - hlavně na nohou - je možné, že se budou mohy "nafukovat". Někteří tomuto předcházejí dodatečnými závažímy na kotníkách. Výhodou je možnost napustit si více vzduchu do obleku. a druhou stranu je zde opět další část výstroje.

Podobleky do suchého obleku

Jsou z několika izolačních vrstev  jejich tloušťkou (gramáží) lze regulovat tepelný komfort. Silný oblek si vezmu do 5°C teplé vody v prosinci, v řijnu vystačím s polovičním, protože voda bude ještě dost teplá. Čím silnější oblek, tím také omezenější pohyblivost!

V suchých neoprnovývh oblecích je možné na sebe natáhnout i tepláky a mikinu. Ty ale izolují trochu jinak a není v nich ten správný komfort.

Změny ostatních částí výstroje

Zakoupení suchého obleku sebou přinese i změny v dalších částech výstroje. Určitě si vyzkoušejte s nákupem suchého obleku také ploutve, žaket a zátěžový opasek. Neškodí také vyzkoušet řemínek počítače a kompasu. Je potřeba počítat s tím, že v suchém obleku (a pokud máte silný podoblek) jste mohutnější.

Nemusíte skončit jako já - na břehu jsem zjistil, že ten šíleně dlouhej opasek prostě nezapnu (tedy, pokud to bylo jen tím sucháčem).

 Péče

O oblek je nutné alespoň trochu pečovat. Určitě o manžety a plynotěsný zip. Latexové manžety je potřeba prosypat pudrem (Talium), jinak začnou brzy puchřet. Zip je nutné mazat speciáoním voskem na tento typ zipů. Zde se NESMÍ dostat silikon ani jiná vazelína.

Výuka

Potápění v suchém obleku je trochu něco jiného. Vyžaduje to změnu výstroje a změnu některých zvyků z potápění s mokrým oblekem. Kurz potápění v mokrém obleku se určitě vyplatí. Pokud se chcete začít potápět v suchém obleku sami, měli by jste mít minimálně několik desítek ponorů v standardním neoprému, perfektně zvládnutý trim a další dovednosti, které se vyžadují v OAWD kurzech. Zde kladu důraz na perfektně zvládnutý trim. Protože suchý oblek má mnohem pomaljší reakce na změnu vyvážení (obsahuje vzduch, který je rozložen v tkanině podobleku), klade právě na tuto schopnost suchý oblek poměrně velké nároky.