Octopus CB

Proč zamrzají regulátory?

Proč zamrzne automatika? Může se to stát i mně? Jaké startovací podmínky jsou potřeba pro zamrznutí automatiky. Jak se s free flow vyrovnat? Aktualizováno.

Čtěte více…

Zamrznutá automatika

Moderní regulátory jsou navrženy a vyrobeny tak, že se před pár desítkami let o tom nikomu ani nezdálo. Ale to neznamená, že jsou bezporuchové a snesou jakékoliv zacházení. I regulátor může selhat a "zamrznout".

Čtěte více…

Jak posunout své dovednosti - 5 tipů

Během potápění nejen rozvíjíte své schopnosti, ale také se dozvíte překvapivě mnoho sami o sobě, co jste schopni zvládnout, co jste ochotni podstoupit.

Čtěte více…

Výstupné proudy

Výstupný proud je stejně zákeřný jako proud sestupný. Jak se zachovat, jste-li zachyceni výstupným proudem?

Čtěte více…

Sestupné proudy - jak se zachovat

Být zachycen sestupným proudem je dost nepříjemné a někdy i nebezpečné. Co dělat, jak se z něj dostat?

Čtěte více…

Plyny v potápění

Nepotápěč se většinou zeptá: "Kolik máš kyslíku v té své bombě?" My ale víme, že máme lahev. Bombu nosí teroristi. A nemáme tam kyslík (nebo jen velmi vzácně), ale nejčastěji vzduch. Jaké další plyny můžeme naplnit, za jakých podmínek a pro jaký účel?

Čtěte více…

Výběr a nákup automatiky

Nákup automatiky je celkem stresující. Nejen proto, že jich je na trhu spousta, mají rozdílnou konstrukci a není to úplně nejlevnější položka výstroje.

Čtěte více…

Jakou váhu ponesu?

Jakou váhu potápěč ponese se stejnou výbavou v moři nebo v jezeře? Jde to zjistit?

Čtěte více…

Proč je nutné vyrovnávat tlak v uších V

V závěru seriálu o uších se podáváme ne to, jestli, kdy a za jak dlouho je možné se potápět po utrpěném poškození ucha.

Čtěte více…

Proč je nutné vyrovnávat tlak v uších IV

V prvním díle jsme popsali střední ucho, jeho konstrukci. Ve druhém díle jsme popsali techniky pro vyrovnání tlaku ve středouší. Ve třetím jak ucho reaguje na změny tlaku a jak tlak vyrovnat. Nyní je na čase si představit možné problémy.

Čtěte více…

Proč je nutné vyrovnávat tlak v uších III

V prvním díle jsme popsali střední ucho, jeho konstrukci. Ve druhém díle jsme popsali techniky pro vyrovnání tlaku ve středouší. Nyní je na čase si říci nějaké typy (11 typů).

Čtěte více…

Proč je nutné vyrovnávat tlak v uších II

Vyrovnání tlaku v uších je základní úkon při potápění. Musíte jej zvládnout, jinak se nepotopíte bez bolesti ani metr pod hladinu a při hlubších ponorech riskujete bolestivé barotrauma

Čtěte více…