Octopus CB

Výběr a nákup automatiky

Nákup automatiky je celkem stresující. Nejen proto, že jich je na trhu spousta, mají rozdílnou konstrukci a není to úplně nejlevnější položka výstroje.

Z počátku, jako rekreační potápěč, budete mít jednu automatiku. Tedy jeden první stupeň, dva stupně druhé, manometr na vysokotlaké hadici a napojení na BCD. To si snadno půjčíte v jakémkoliv divecentru. Nebo si ji koupíte. S předpokladem dovolenkového potápění v teplém moři se na trhu moc spléct nemůžete.

Problémy začnou v okamžiku, kdy začnete koketovat s potápěním ve studené vodě. Typicky naše lomy a rakouská jezera. Tam je poměrně dlouho teplota ve spodních částech 4-5°C a ani v nejparnějším létě nepřesahuje 8°C. A za studenou vodu je možné považovat vše, co je pod 10°C.

Automatika do studené vody musí být s tímto předpokladem vyrobena. A pokud to chcete dělat správně a máte se rádi, budete potřebovat automatiky dvě. Tedy 2 první stupně, 2 stupně druhé, 1x vysotlakou hadici pro připojení manometru a 2x středotlakou hadici pro připojení BCD a suchého obleku. Skoro každý výrobce má nějakou řadu automatik určených do studené vody. Pokud nebudete koketovat s hloubkou, ještě vás moc nebude zajímat nádechový odpor, ale obecně čím menší, tím lépe. Ale co vás může již teď zajímat, je vedení hadic od automatik. A zjistíte, že výrobci již nabízí automtiky v konfiguraci pro twin, tedy dvojče. A to takové, že sada obsahuje dva první stupně již přizpůsobené na stranu montáže - tedy pravá a levá automatika.

Další stupeň je hloubka. Zde si již nevystačíte s dvojicí automatik, ale většinmou budete s sebou tahat stage, tedy minimálně jedna sada první stupeň, druhý stupeň, manometr navíc. Zde vás začne také zajímat nádechový odpoer, protože v hloubce, jak známo, dýchám médium pod větším tlakem, tedy hutší. A tento hustší vzduch musí projít přes automatiky s nejmenším odporem. Opět existuje celá řada automatik, které se chlubí "minimálním" nádechovým odporem.