Octopus CB

Jak posunout své dovednosti - 5 tipů

Během potápění nejen rozvíjíte své schopnosti, ale také se dozvíte překvapivě mnoho sami o sobě, co jste schopni zvládnout, co jste ochotni podstoupit.

Záleží vám na potápění?

Ilustrační fotoTo je klíčová otázka. To, co se vám líbí, na čem vám záleží, se učíte mnohem snáze a rychleji. A pokud pochopíme, jak tyto dovednosti a informace použít, jde to ještě snáze. Možná se potápíte již dlouho a máte pocit, že víte, co potřebujete. Ale nikdy není na škodu trochu se rozhýbat.

Makat na sobě

Kdo se učí, tak se znáze učí. Pokud je člověk vystaven neustálým podnětům, snáze je zpracovává a také je déle uchovává.

Zkuste si chyby bezpečně

Víte, že to děláte když ne špatně, tak ne úplně dobře. Vyzkoušejte si to. S někým, kdo to ovládá. Instrukturem. Nebojte se neúspěchu, nestyďte se. Pokud si to nevyzkoušíte, nebudete to umět a nebudete vědět, kde děláte chybu.

Zkuste vykouknout ze své komfortní zóny

Po čase se vám přestane chtít opouštět svou komfortní zónu. Děláte jen to, co umíte a nechce se vám dále. Pokud zůstaneme "na gauči", přestaneme růst. Jemné natahování komfortní zóny je dobré. Vejde se do ní více dovedností, pustí vás dále. Při rozšiřování komfortní zóny zažíváte stres, vyplavuje se adrenalin. A to je dobré pro učení.

Moc stresu ne

Ale nesmí se to přehnat. Komfortní zóna je jako gumička. Je možné ji natahovat, ale ne do nekonečna. Pak se prudce smrští zpět. Moc stresu také není dobře pro učení. Mozek má tendenci pod vlivem stresu jednat pudově a automaticky. Schopnost učení se výrazně snižuje.