Octopus CB

Potápění na Lago di Garda

Výlet na neznámou lokalitu je vždy skok do neznáma. A nejen pod vodou. Hlavně nad vodou, aby vše klapalo po logistické stránce, bylo se kde najíst, kde naplnit flašky, kde přespat. Jak to chodí na Lago di Garda v okolí Riva del Garda se dozvíte zde.

Nejprve je potřeba uvést, že se budeme zabývat pouze částí Lago di Garda v okolí Riva del Garda, tedy severní částí jezera.

Typologie jezera

Porto San NicoloJezero vzniklo podobným způsobem jako jezera solné komory v Rakousku. I dno je podobného ražení - jemný sediment s příkrými svahy, případné kolmé stěny padající do "nekonečna". A vše, co šlo, je obrostlé slávkami.

Ale Lgo di Garda je  trochu jižněji než rakouská jezera. A to je ten zásadní rozdíl. I na přelomu října a listopadu je voda nádherně teplá (16 - 17°C) do hloubky 30 metrů. Pak se lehce ochlazuje. Podle italských potápěčů kosa na sucháč. My jsme vyrazili s podobnou představou a měli jsme sucháče a silné podobleky v domnění, že s rostoucí hloubkou se voda přeci jen vychladí. Nevychladí.

Voda je také pěkné čistá. I v hloubce není potřeba baterka na nic jiného než na signalizaci. Jinak je vidět bez baterky vše. Tím je dán porost dna a stěn jezera, kde vodní rostliny úspěšně zakotvily i v hloubkách přes 20 metrů. A ryby je také následovali, tak není výjímečné  potkat štiku v 15-20 metrech.

Ryby

Z ryb je asi nejhojnější okoun. Pak spousta plevelných rybiček. A z dravců štika. Některé jsou i kapitální kusy s mírou přes metr. Z větších býložroutů pak kapr, lín a tloušť.

Divecentra

S divecentry je malinký problém. Nechtějí komunikovat po e-mailu (nebo mají prostě moc dlouhé reakční doby). Ale jsou tam dvě. Jedno přímo v přístavu Porto San Nicolo. Otvírací doba ve stylu "k večeru tady většinou jsme". Ale foukají asi denně za rozumnou cenu 4€ / 15 litrů. Jmenují se Sammozzatori Fips. A ještě jeden problém s nimi je. Neporadí, pokud nechcete komerční ponor s průvodcem.

Druhé divecentrum není u vody, ale asi 5 km v městečku Arco. Ale tady jsou ta městečka tak na sobě, že jedno skončí a druhé začíná, tak je to vlastně jedno. Jmenuje se Ambiente Aqua. A zde jsou již mnohem vstřícnější, poradí lokality. A prodají brožurku Top Garda Diving Guide, kde je popsáno 13 lokalt na severu jezera. Každá s pěkným obrázkem a ještě pěkná slečna v divecentru ke každé lokalitě podá pěkný výklad. Jednoznačně plus.

Lokality

Za 2 dny se dá udělat jen omezený počet ponorů. Ale je potřeba zdůraznit: Top lokalita je přímo v Porto San Nicolo. Socha Ježíše, cca 6 metrů vysoká je hezká. A i když je ve vodě jen pár let, již je celá obrostlá porostem škeblí. Na té samé lokalitě je padající stěna někam prý okolo 180 metrů. Nebyli jsme tam. Toto je také jediná lialita, kde nemusíte mít velkou bójku signalizující "potápěči ve vodě". Všude jinde je tato bójka nutností. A policie to prý ráda kontroluje a uděluje vysoké pokuty, pokud bójku nemáte.

Druhá věc je parkování. Všude (skoro všude) je parkování zpoplatněno. Sazba 1€/hodinu. A opět lítá lítá policistka a kontroluje zakoupené lístky. Jen pro představu: zastavil jsem u ní, ptal se na cestu. Nevěděla. Povídám, že se zajdu zeptat do kavárny. Když jsem se vrátil (2-3 minuty), již mi obýhava auto a vysílala, že nestojím správně na parkovišti a nemám ticket.  

Druhým problémem s některými lokalitami je ten, že jsou přístupné jen z lodi. Ale v severní části jezera má povoleno plout jen plachetnice a její doprovod. Jinak jen veslice. Z toho důvodu divecentra na lokality dostupné jen po vodě nevyrážejí.

Ubytování a stravování

S ubytováním ani se stravováním problém není. Tedy mimo sezónu. Penziony jsou ještě otevřené (asi většina), restaurace a taverny také. Takže přijet ve dne a najít si ubytování nebude problém. Ceny jsou okolo 50€ / noc a dvojlůžkový pokoj. Kvalita na 4-5 hvězdiček. Ale i když přiedete, jako my, v půl deváté (tma jak v ranci), ubytování najdete a na auto odkázáni nebudete.

Turistika okolo

Okolo je spousta a spousta cyklostezek, turistických tras a ferat. Kola zapůjčíte za 16€ / den.