Octopus CB

Aplikace pro potápěče

Jsou miliony aplikací. Které jsou pro potápěče? Jsou dobré? Dají se použít i na mobilu? V tomto článku se podíváme na některé z nich. Doplněno.

Doplněno 18.7. 2016
Na aplikace se dá dívat z několika pohledů. Podle použitelnosti na konkrétní platformě (Windows počítač, Linux, iOS, Android, ...) nebo podle smyslu použití. Podíváme se právě na smysl použití.

Můžeme tedy rozdělit aplikace podle jejich účelu. Ale protože šedivá je teorie, ale zelený je strom života, každá z těchto aplikací zasahuje i do jiné skupiny. Začlenění je tedy subjektivní a kdokoliv z vás může danou aplikaci vnímat rozdílně.

Informační

Scuba ExamScuba Quiz

Scuba Quiz je soubor textů a testů. Je to ideální aplikace pro oživení svých znalostí nebo pro začátečníky. Je pouze anglicky, takže si u toho navíc procvičíte i angličtinu. Aplikace je k dispozici pro Android ve free i v placené verzi.

Diving Scuba Pre-dive Checklist

Tentokrát aplikace pro iOS. Je z těch jednodušších aplikací, které umožní ukládat různé informace o ponorech, ale neplní úplně funkci divelogu. Dále obsahuje převodník jednotek, seznam věcí, které nemáte uapomenout vzít si s sebou na ponor nebo ne celou dovolenou. Další velkou částí aplikace jsou kalkulačky, které použijí i zkušení potápěči. Například výpočet času na dně (MAX BT) podle velikosti flašky, výpočet MOD pro různé Nitrox směsy. 
Scube Diving pre-dive checklist

Buddy potápění

Oficiální aplikace časopisu Buddy Potápění. Jde hlavně o informační aplikaci časopisu, jehož plná verze je na adrese www.buddymag.cz, ale je zde i přístup k mapám lokalit (i když kupodivu ne ta mapa, kterou by jste čekali z www.stranypotapecsky.cz), dekompresní tabulky. Celkový přínos této aplikace je minimální. Zde však zmíním webové stránky, které všichni znáte - www.stranypotapecske.cz - jejichž přínos pro české potápění je nepopiratelný. Je škoda, že aplikace nečerpá z této bohaté databáze informací.

PADI

Aplikace z dílny PADI je směs všeho a těžko ji zařadit do některé kategorie. Primárně ji tedy řadím jako informační, i když je s ní možné naplánovat ponor (jen podle tabulek) a umožní vedení logu. Zatím v provedení pro systém Android.

Useful Knots

Uzle a uzlyAplikace, která není jen pro potápěče. Udělat nějaký uzel občas potřebujeme každý (a ne jen na polobotkách). Aspoň tkalvovský a dračí smyčku mohou zvládnout všichni. A kdo chce více, je pro něj tato aplikace. Sice neposkytuje velký výběr, ale ty základní a nejpotřebnější zde jsou s pěknými step-by-step fotografiemi a popisem (v angličtině). Aplikaci Useful knots instalujte pro Android zde.

Ocean Maps

Ocean MapsOcean Maps je aplikace, která se snaží poskytnout interaktivní vizuální mapy podvodního světa. Začalo to mapou Rudého moře, pokračuje vydáním mapy Attersee, což jistě potěší české potápky. Nyní se chystá jezero Kreidesee. Stránky aplikace obsahují odkazy na stažení aplikace pro různé platformy, od Windows přes Mac až po iOS a Android.

Logbooky

DiveLogs.de

Tato webová aplikace slouží primárně jako logbook a ani od ní více nečekejte. Příjemné je sdílení logbooků mezi známými, možnost prolinkování, možnost hledání nových míst podle již odpotápěných lokalit. Nově je možnost sdružovat potápky do skupin. Aplikace umí importovat data z různých desktopových aplikací, které komunikují s potápěčskými počítači. K dispozici je také klient pro iOS.

Dive Log Pro

Dive log ProJe aplikace pro systém Android. Přehledná aplikace pro vedení logu ponorů a zobrazení různých statistik. K dispozici jsou i statistiky o ponorech.  

Dive Log Info

Je česká aplikace, která data umisťuje do cloudu. Primárně disponuje webovým rozraním, ale má několik dalšch aplikací, které umožní přistupovat k vaším datům z desktopové aplikace nebo mobilního klienta.  Vyzkoušet můžete zde. Nebojte se hlášení o zabezppečení. Cesrtifikát je vydán certifikační autoritou, která není v systémech zahrnuta. Ale směre pokračujte.

DiveMate

DiveMate pro AndroidDiveMate je dive log s možností stahovat ponory z množství potápěčských počítačů. Pokud tedy jej lze připojit k tabletu nebo smatphonu pomocí USB kabelu nebo i jinak. K ponorům umí přidávat další informace u Internetu, jako je počasí, poloha, fotografie. Obsahuje MOD kalkulačku. Ve free verzi můžete sdílet s jedním Buddy, v placené je možné sdílet ponory mezi neomezeným počtem potápěčů. Instalovat pro Android můžete z Google Play.

 

Další aplikací pro vedení logbooku je mnoho. Stačí si pro zadat vyhledávání do webu play. Některé jsou povedené, jiné trochu méně.

Subsurface

Subsurface je multiplatformní aplikace (pro Windows, iOS, Linux). Primárním posláním je potápěčský deník, který je rozsahem informací jakoby z oka vypadl webovému DiveLogs.de. Aplikace zvládne importovat data z řady konkurenčních aplikací a také z pěkné řádky počítačů, se kterými si též rozumí a umožní i jejich nastavení. Aplikace obsahuje též plánovač ponorů. Samotná aplikace není zrovna z uživatelský nejpřívětivějších. 
Stránky aplikace najdete na adrese subsurface-divelog.org.

 

Plánovací

 V-Panner

v-plannerV-Planner je již legendární aplikace pro plánování ponorů pro systém Android. Umožní plánovat dekompresní ponory podle VPM a VPM-B dekompresního model. Můžete zadávat kombinace Nitroxu ne bo Trimixu a to jak pro otevřený okruh tak i uzavřený okruh a dokonce umožní i plánovat situace selhání OCR systému a dokončení ponoru na otevřeném okruhu pomoci bailout. Pro mnohé z nás nenahraditelná aplikace.

Scuba Diving Planner

Je další aplikací pro plánování ponorů. Není tak sofistikovaná, jako již zmíněný V-Planner, ale většině z nás pro rekreační ponory bude bohatě stačit. Umí spočítat maximální hloubku pro použitou směs, plánovat čas na dně i pro opakované ponory, najít nejkratší povrchová interval nebo přizpůsobit opakovaný ponor povrchovému intervalu. Scuba diving Planner

Dive Planner 2

Plánovač ponorů Dive Planner 2 pro rekreační účely. Vychází za tabulek PADI NAUI. Umí velice jednoduše spočítat opakovací skupinu pro danou směs, hloubku a čas na dně. Po zadání povrchového intervalu spočítá opakovací skupinu pro další ponor. Dále umí najít nejvhodnější Nitrox směs pro zadaný typ ponoru (čas, hloubka). Umí poslat plán e-mailem a uložit jako PDF dokument.

MultiDeco

Ze stejné dílny jako zmiňovaný V-Planner je též MultiDeco. Umožnuje ale plánování podle VPM-B a ZHL-16 (Bülman) modelů. Umožňí plánovat Nitrox, Trimix, TriOx, HeliOx, OC, SCR, CCR, RB80, KISS a hlavně víceúrovňové ponory. K dispozici je pro Windows, Mac, iOS a i Android.

Jaké aplikace používáte vy? Jak jste s nimi spokojeni, jaké funkce nebo informace vám chybí? Podělte se, hlavně vy zkušení, s těmi, kteří si svoji aplikaci teprve hledají.