Octopus CB

Pět typů pro začínající podvodní fotografy

Dříve nebo později začne většina potápěčů fotografovat nebo natáčet video pod vodou. Některým stačí jen pořídit vzpomínky. Jiné fotografování nadchne tak, že se stávají profesionály.

Ilustrační fotoA jak tedy začít? Nebudu radit s konkrétním typem fotoapaátu. Ale řeknu, na co se připravit.

Dokonalé potápění

Aby jste dokázali udělat nějaký snímek, je potřeba nejprve výborně zvládnout samotné potápění. Fotografování vyžaduje  dokonalé zvládnutí vztlaku. Bez toho nebudete schopni bez pohybu čekat na správný čas snímku. Video bude roztřesené. Pokud potřebujete dorovnávat svoji polohu neustálým přidáváním a upouštěním vzduchu z BCD, pokudpotřebjete ruce na udržení pozice, bude vám fotoaparát jen překážet.

Tip: Pokud vám vyvážení nejde, zkuste si zatrénovat

Jednoduché ovládání

Pokud již nejaký fotoaparát vlastníte a fotíte s ním nad vodou, budete muset zjistit, jestli pro něj existuje podvodní pouzdro. Pokud ne, budete muset pořídit něco s pouzdrem pod vodu. Doporučuji pořídit nějaký kompakt, který jednoduchý na ovládání. Později si jistě zakoupíte něco dokonalejšího. 

Výhody menšího kompakru jsou v jeho snadnějším a jednodušším ovládání. A také v jeho velikosti, která vás nebude omezovat.. Osobně bych doporučil třeba Canon Powershot řady G3. Pro hovoří jeho velikost, dostupnost, existence pouzdra s plnou ovladatelností pod vodou, rozsah clony. 

Buďte trpělivý

Aby jste udělali pěknou fotku, je potřeba být trpělivý, hodně trpělivý. Pokud se budete pohybovat zbrkle, dělat rychlé pohyby, určitě vám želva, ryba nepostojí. Je potřeba jemně, pomalu a uvolněne se pohybovat. Pak jsou i ostatní živočichové v moži klidní.

Tip: Poslouchejte na breefingu.. Třeba se dozvíte o lokalitě nějaké informace o tom, kde jsou rybí shromaždiště, kde je možné najít koníky a podobně.

Učte se od profesionálů

Koukejte na snímky od ostatních. Jak vzniikly? Podmínky, světla, expozice? 

Rozhodněte se, co budete fotit

A podle toho si dimenzujte svoji výbavu. Nejlepší sou nakonec fotoaparáty s výmeným objektivem. Proč? Středně široký objektiv zní přece dobře. Makro se s ním pořídí, celek taky. Ale opak je pravdou. Na celek jste moc daleko (široký objektic vás pustí blíže), na makro zase jste moc daleko (makro objektiv vás pustí blíže). A o tom je focení pod vodou. 

Tip: Učte se ze svých chyb.