Octopus CB

Podvodní fotografická etiketa (desatero)

Fotografové hodně často mluví o vybavení, kameře, blescích, světlech. Ale fotografování pod vodou není jen o vybavení, ale v podstatě o chování pod vodou.

Etiketa podvodní (desatero) fotografie vychází skutečně jen ze zásad slušného chování a zdravého rozumu. Nikde není nic sepsáno. I když si tyto aspekty chování uvědomujeme, určitě každý z nás s foťákem v ruce si jim někdy prohřešil, ať již vědomě nebo nevědomky. Když máte něco v ruce: zbraň, kameru, foťák, prostě se nás zmocní lovecká vášeň. A protože čas pod vodou je omezený, snažíme se dohnat co se dá.

Tak si jen pojďme připomenout, co je potřeba mít na poměti.

1. Vztlak

Nechcete poškodit korály nebo zvířit bahno tak, aby nikdo další nic neviděl.Vztlak je potřeba mít pod kontrolou v každou chvíli a je jedno, jestli se rozhlížite nebo máte oko přilepené k hledáčku kamery. Někdo má "z hůry dáno" a vznáší se ve vodě od prvního dne, jako by se tam narodil, jiný to prostě musí "vypilovat". Udržet se vznášet na místě je prostě zásadní.

2. Nechte něco ostatním

Prostě je to k naštvání, když si fotograf "sedne" k objektu a fotí a fotí, až ryba odplave nebo je čas jít dál nebo pryč. Zkontrolujte si okolí a nechte čas dalším ve frontě. Udělejte pár snímků, přenechte místo ostatním a mezitím můžete popřemýšlet, jak další snímky vylepšit.

3. Neztrácejte se

 

Pokud nafotíte a natočíte vše, co je potřeba, nehrňte se hned pryč, ale počkejte, až váš buddy se také pokochá. Ať vás nemusí honit nebo dokonce hledat.

4. Neobtěžujte 

Myslím hlavně fotografovaný objekt - živočichy. Nechte živočichům prostor, netlačte je do defenzivního postavení. Vyděláte na tom i vy. Jinak se pokusí utéct a nebo dokonce zaútočí.

5. Pomalu a opatrně

Rychlý nástup k živočichovi jej aktorát vystresuje. Pomaličku, opatrně, co nejméně pohybů (viz vztlak). Zvíře tak nebude vystresované a nechá se okukovat. A další v řadě vám poděkují.

6. Nedotýkat se

Nikdy, ale opravdu nikdy, se nedotýkejte zvířat a nesnažte se je aranžovat. Většinou tím živočicha donutíte k obrané reakci. A ta může být někdy bolestivá - pro vás.

7. Nekopírujte

Vymyslete si svůj záběr, nekopírujte záběry svého kolegy. I když - někdy je potřeba si to vyzkoušet.

8. Netlačte se nepředbíhejte

To je prostě fuj. Když se díváte na rybičku a najednou vás z boku a nebo shora někdo sprostě vytlačí. Prostě napřesdržku.

9. Nedělejte nepořádek kolegům

Když někdo fotografuje, uhněte mnu ze záběru, pokud zrovna nejste jeho model. Objektivy dneska dokáží zabrat bezmála 180°. Takže se raději držte lehce za. Určitě nechoďte pod fotografa, protože bublinky v záběru, to dokáže rozlítit.

10. Nenechte ostatní čekat

Všichni jsou z vody, ale vy máte nápad ještě na snímek nebo záběr. Nedělejte to (moc často). Ostatní už jsou z vody, svlečení a čekají jen na vás.

Myšlenka na závěr

Možná jsou fotografové, kteří tvrdí, že je potřeba být tvrdý, aby jste uhnali ten správný snímek. Ale naserou spoustu lidí.