Octopus CB

Překonání strachu z potápění

I ti, co se moc moc rádi potápí jednou začínali a čekali na svůj první ponor. Všichni byli pěkně napnutí, jiní se báli, a někteří byli dokonce vystrašení. A zvládnutí všech cviků? Sundat masku, žaket? Jak překonat úzkost a nedovolit ji nás ovládat.

Mnoho nových potápěčů se na první ponory těší. Mnoho jich se chce skutečně potápět, ale před ponorem jsou vždy napnutí, potí se, mají zrychlený dech. Zkrátka pociťují úzkost. Jedno moudré přísloví pravý, že opakování je matka moudrosti. Ale proč s těmito pocity bojovat a kazit si ponory? Jak tedy tuto předponorovou úzkost překonat? Povíme si o některých technikách, které pomáhají.

Je pořeba si uvědomit, z čeho vaše úzkost pramení, co ji startuje. Už jen pobyt pod vodou? Konkrétní situace nebo cvik? 

A pokud jdeme do vody s již nastartovanou úzkostí, může být následné zvládnutí stresu při potápění mnohem složitější.

Vizualizace

Používají profesionální sportovci, podnikatelé a další. Poměrně jednoduchá technika umožní prožít konkrétní okamžik krok za krokem a provést jej v duchu tak, jak má být. Jako příklad nám mohou posloužit dva stresující momenty, jak jsem je vypozoroval za léta potápění.

Sundání masky - představte si každký krok, každý pohyb rukou. Od natažení ruky a uchopení masky, přivření očí, lehkého nádechu a .. nadzvednutí masky a stažení směrem  nahoru. Představte si, jak vám studená voda stoupá nahoru kolem nosu. Dýchejte tak, ajako by jste měli regulátor v ústech. Pokračujte až po opětovné nasazení masky. Časem budete během tothoto procesu i cítit studenou vodu na tvářích. A pak jednou pod vodou to přijde samo.

Zanoření na hloubkou - hodně potápěčů si stěžuje, že se namohou při ponoru z lodi zanořit, třebaže mají stejnou konfiguraci jako při ponoru ze břehu. Je to tím, že se sice snaží zanořit, ale nohy jim jedou jako při sprintu. Opět je potřeba si uvědomit každý pohyb, od lehkého vlasava manévru, zvednutí ruky s inflátorem, položení se na vodu, uvolnění celého těla (včetně nohou) atd.

Instruktor

Někdy je na vině instruktor, který moc tlačí na pilu, nebo není s vámi úplně na stejné vlně. Najděte si jiného instruktora, který s vámi cviky projde. Zkuste to jinak, poku vám nevyhovuje skupina, zkuste one man kurz. Pokud se raději porovnáváte, zkuste skupinové kurzy.

Opakování a cvičení

Na každém ponoru si zkuste ty situace, které vás traaumatizují. Sdílení vzduchu, vypuštění bójky, sundání masky. Hlavně - mozek má strašného pamatováka. Ale neumí pracovat správně pod tlakem. Takže pokud budete mít postupy "najeté", v případě krizové situace začne mozek pracovat "na automat" podle naučených postupů.

Smíření se

Pokud trpíte lehkou úzkostí, berte tento text jako cestu, po které je možné se vydat. Není to tak, že po přečtení budete zbaveni všech obav. Je to běh na dlouhou trať. Smřte se se svými strachy, postupně je překonávejte. A jednoho dne - nebudou.