Octopus CB

Signalizace nad vodou

Upozornit na sebe nad vodou, většinou na poměrně velkou vzdálenost, přes hluk vln nebo motoru na lodi, to je veliký problém. Ale občas se to může hodit.

Chcete upoutat něčí pozornost na břehu nebo na lodi. Na břehu hučí vítr, vlně se rozbíjejí o pláž. Nebo na lodi jsou v družné zábavě plné smíchu, navíc běží kompresor pro plnění lahví. A samozřejmě, zvuk moře. Jak tedy na sebe upoutat pozornost?

Hvízdání

Nejlevnější způsob. Nepotřeb ujete nic, jen pusu a možná ruce. Silný, pronikavý zvuk se nese daleko. Ale pokud pískat neumíte. Musíte se to naučit. Na youtube najdete několik videonávodů, jak na to. Bez prstů a s prsty

Spíše se zaměřte na pískání bez prstů. Na mokré prsty se blbě píská a v rukavici to opravdu nejde.

Píšťalka

K žaketům se většinou dodává malá píšťalka. Přepevněná je elektrikářskou stahovačkou k inflátorové hadici. Spousta potápěčů ji tam má zavěšenu, aniž by věděli, na co to je. A nebo aby ji uměli použít.

Zrcátko

Další položka za pár peněz, která může dobře posloužit. Nějaké, které je odolné proti rozbití. Za slunečného dne upoutá prasátko do očí pozornost i na velkjé vzdálenosti.

Svítilna

Při zatažené obloze nebo v noci použijte svítilnu. Udělá stejnou službu jako zrcátko za jasného dne.

Siréna

Siréna je zařízení, které se připojí na nízkotlakou hadici. Ale již není levné. Navíc je to další objemný kus, který s sebou budete tahat.

Rádia a GPS lokátory

Dnes je možné zakoupit GPS s VHF rádiem ve vodotěsné podobě a velikosti miniaturní. Provedení jsou rozdílná. Většina z nich umí vyslat přesnou polohu z GPS. Ty levnější pak budou vydávat jen krátký signál, podle jehož zesilování/ztrácení je možné vás lokalizovat. Ty sofistikovanější vám umožní vést rozhovor s protistranou. Je to sice zdaleka najdražší řešení, ale zase nejuniverzálnější.