Octopus CB

Vyhoření z potápění

I ti nejoddanější potápěči jednou se jednou dostanou do situace, kdy mají pocit, že už mají potápění dost a že už to za tu energii nestojí. Jak se dostat zpět a udržet motivaci?

Vyhoření: je stav, kdy jste fyzicky a psychycky unavení,  obvykle z důsledku dlouhodobého stresu, flustrace, těžké nekončící práce. Opakem vyhoření je angažovanost - tedy energie, výkon, účinnost. Mezi potápěčskými profesionály je vyhoření běžnější, než si myslíte. Jsou takzvaně "upotápění".

Pokud se potápíte celá léta, zjistíte, že potápění není až tak stresující. Investovali jste desetitisíce do vybavení, kurzů. A přesto máte pocit, že vás to nudí. To je okamžik, kdy je potřeba se zastavit, zamyslet a pokusit se s pocity vyrovnat. Působí na vás v podstatě dva vlivy. Vnější - tedy zdravotní stav, finance, rodina, práce. Ale také faktory vnitřní, potápěčské. A těm se budeme dnes věnovat.

Stále stejné místo

Problém: často stejná lokalita. Potápěč je zvědavý, jinak by se nikdy nezačal potápět. Má rád výzvy, hledá nové možnosti, místa. Pokud se potápíte stále na jednom místě, je to rutina. A to je nuda.

Řešení: naplánujte si výlet někam jinam. Ať se máte na co těšit. Vyražte za teplem, pokud se potápíte obvykle ve studené vodě. Nebo obráceně, ochutnejte jiné podmínky. Hledejte nové lokality, nová místa, nové výzvy. Třeba další kurz, který vás posune opět o kousek dále. Najděte si něco, co můžete pod vodou dělat. Fotograf i na stejném místě nachází vždy něco nového. Zaměřte se na detail. Vezměte si k sobě někoho nového, komu budete předávat své zkušenosti a znalosti.

Koho se týká: hlavně profesionálů, divemasterů, instruktorů.

Moc potápění

Problém: Nováčci si myslí, že takový pocit jako "už je toho moc" existuje. Já zatím také. Ale ano, jsou i tací, kteří jsou "upotápění". Znám je i osobně. Opět se týká hlavně divemasterů a instruktorů. Moc ponorů, někdy i 4-5 za den. Stále stejné, dokale se opakující scenérie nebo, nedejbože, bazén. 

Řešení: Různé cíle pro ponory. Vemte si foťák, kameru. Pokud ji nosíte často, neberte si ji. Změňte si smysl ponoru, udělejte si výlet na vraky, nebo nějakou exotiku. A někdy je opravdu potřeba si na chvilku odpočinout, aby poklasla hladina dusíku. Tělo se samo přihlásí.

Strach

Problém: Někde se něco pokazilo. Prošli jste si nějakou horkou chvilkou. Problém s výstrojí, ztráta vzduchu, hodně komplikovaný ponor, který vás psychycky vyčerpal. I to může vést k pocitu vyhoření.

Řešení: Potápějte se v rámci svých možností. Pokud vás něco vystrašilo, udělajte maximum pro to, aby se to neopakovalo. Naučte se správné postupy. Chce to dril. Pokud vás vystrašila špatná viditelnost, dejte si několik pohodových ponorů v nádherné viditelnosti, mělko, s buddym, kterému důvěřujete. Mluvte o tom. Pokud to byl proud, dejte si pár lokalit bez proudu.  Pokud vás vystrašila ztráta orientace, dejte si pár ponorů na známé lokalitě. Ale vždy zkuste navštívit specializovaný kurz (navigace, proudy, vraky, ...)

 

 

Nuda

Problém: máte pocit, že už se není co učit.

Řešení: donuťte se udělat něco, co jste nedělali. Opět je to třeba zvýšení kvalifikace. Vrakové potápění, jeskyně, hloubky. Vemte kameru nebo foťák. Udělejte si rescue kurz. Staňte se divemasterem.

 

Společným jenovatelem všech problémů zmíněných výše je ... NUDA a RUTINA. Potápění je zábava a radost. Ne fuška.