Octopus CB

10 tipů pro potápění v proudech

proudové potápění je definováno jako ponor, kdy je potápěč dopraven z bodu A do bodu B silou vody. Proudové potápění někdy připomíná let nad krajinou. Pro jeho bezpečné zvládnutí platí také pravidla.

Ilustrační fotoPotápění v proudu /driftový ponor/ má svá specifika. Hlavní rozdíl, proti standardnímu ponoru, je v tom, že místo výstupu do vody není totožné s místem vstupu. V naprosté většině případů se proudové ponory dělají z lodi (ale třeba u nás je možné potápět se v řece). Místo výstupu se domlouvá podle zvyklostí a podle zlušeností. Je možné, že místo ukončení ponoru bude definované hlavně časem a místo bude určeno jen přibližně. Doprovodná loď sleduje potápěče podle bublin. Druhý možný scénář znamená domluvit si pevné místo vynoření a loď tam ne vás bude čekat (nepluje s vámi celou dobu).

Aby jste si tedy ponor užili bez stresu, je potřeba některé věci s sebou mít, něco dělat tak, jak se má a něco nedělat.

Bójka

Bójka se nosí na většinu ponorů. Ale v proudovém potápění je více než důležitá. A nejen ji s sebou mít, ale umět je bez problému použít. Pokud se vám povede oddělit od skupiny, je nutné se dostat na hladinu. A volnou vodou se hodně špatně stoupá. Je lepší vypustit bójku a vystoupat po lince. Vztyčenou bójku je také mnohem lépe vidět z lodi. Proto trénujte.

Znalost lokality

Nejenom si něco o lokalitě přečíst v knihách, ale detailně znát místní podmínky - příliv, odliv, vliv větru na proudy. Je lépe se potápět s místním průvodcem, který lokalitu a její specifika dobře zná.

Divemaster a kapitán

Posádka a průvodce musí být zkušení. Prověřte si reference na jejich bázi a loď na internetu. Jsou spolehliví? Znají tuto lokalitu? Neměli v minulosti nějaké problémy? Pokud lezu do těžkých podmínek, chci mít krytá záda.

Odtržení od skupiny

Standardní postup v případě odtržení od skupiny je vyčkat minutu na místě (v hloubce, které jsem unášen proudem)  a pokud skupinu naobjevím, pomalu vystoupat na povrch a signalizovat o pomoc na loď. Je nutné zmínit, že mohou nastat situace, kdy může být domluva mírně jiná, ale to bude vždy výjimka.

Kontrolovat, kontrolovat, kontrolovat

Ano, zařízení bych si měl zkontrolovat vždy. Ale při proudovém ponoru hned několikrát. Je potřeba si uvědomit, že proudem nemyslíme takové to lehké tečení vody, ale spíše valící se řeku o takové síle, že není možné se udržet na laně za lodí. Takže po skoku do vody již není čas a ani síla, která by vaše problémy vyřešila. Skok do vody se zavřenou flaškou (který se na klidné vodě odbyde několika posměšky) nebo bez masky  okamžitě znamená konec pro celou skupinu, protože loď se vydává honit nešťastníka, který to pěkně pos*al.

Soustřeďte se na ponor

nenechte se rozptylovat. Zkoušet na driftovém ponoru nové ploutve nebo novou masku není ten nejlepší nápad. Je možné zvážit tahání fotoaparátu. Větší foťák se sadou blesků se bude v proudu stejně těžko ovládat.

Útesový hák

Zjistěte si informace o používání útesového háku. Někde není jeho používání povoleno, někte je například jeho použití nutné.

Nebojujte s proudem

Snažte se proud číst a využít jej. Nebojujte s ním. Moře je vždy silnější, jen si spotřebováváte vzduch. Proud je vždy slabší těsně u dna nebo u stěny (ta vodu brzdí). Pokud jste skupinu předjeli, naplavte blíže ke dnu nebo útesu a jemně plasvte proti proudu a vyčkejte, až vás skupina "dojede".

Kurzy driftových ponorů

Není to čpatný začátek, ale zkušenosti jsou nepřenosné. Tak, než se pustíte do nějakého proudu typu "pračka", vyzkoušejte si poroudové potápění se zkušenými potápěči v něčem, co se dá zvládnout.

Věřte instinktům

Pokud máte pocit, že ten ponor je na vás moc, tak na něj nechoďte.  Věřte svým instinktům, většinou nelžou. Jasně, potom si budete říkat: "já bych to určitě dal(a)." Ale co když ne. Znáte své limity, respektujte je. Vždy radíme: rozvíjejte se. Ale rozvíjet své schopnosti skokem se nevyplácí.