Octopus CB

6 dovedností pro život, které vám dává potápění

Je úžasné dýchat pod vodou. Je nádnehrné pozorvat podvodní svět, je nádherné zažít stav beztíže. Ale myslíte, že potápění je jen zábava a nic vám nedává do obyčejného života?

Potápíte se dIlustrační fotolouho, už snad i dobře, nabalili jste na sebe skupinu kamarádů a přátel, kteří se s vámi rádo jezdí potápět. Stali jste se, třeba i nedobrovolně, master diverem, Třebaže jen pro vaši partu. A to je již celkem slušná odpovědnost.  A jako potápěč jste tedy museli rozvinou některé dovednosti, které vám pomohou i v životě.

1) Víte, jak se nechat unášet proudem (doslova i obrazně)

Odpor prostředí vás donutí vše utlumit, prostě, podle českého přísloví: proti větru se nedá chcát.

Ale potápěč ví, že ne vždy se dostaneme tam, kam jsme chtěli a život (ani ponor) není o tom jít cestou, kterou chceme, ale cestou, kterou můžeme. A pokud působí protiproudy, je potřeba se chovat pomalu a rozvážně a ne se rvát proti silám, proti kterým stejně nic nezmůžeme.

2) Komunikace

Ať již signály z baterky nebo ručními signály, jsme neustále spojeni s buddym. A čím více se s někým potápíte, tím vice se naučíte číst řeč jeho těla.

A potápěč ví, že komunikace je důležitá pro každý vztah. A také je důležitá řeč těla. Potápěč pozná, když někdo signalizuje OK, ale ve skutečnosti je na pokraji paniky (pod vodou nebo v životě).

3) Statečnost

Už jen to, že dýcháš pod vodou a kolikrát vlezeš i tam, kam by se normální člověk ani neodvážil, je akt statečnosti. A hlavně, důvěřuješ sobě a svému vybavení.

Potápěči opět mají navrch, protože je jim jasné že nové zkušenosti nemusí být vždy špatné a pokud se na to dostatečně připraví, zvládnou skoro vše.

4) Stanovení priorit

Kufr oblečení na týdenní výlet? Proč? Nezapomenout masku, ploutve, foťák, baterku! Prostě, to co vám zpříjemní dovolenou, nabídne nové zážitky, to má přednost.

A potápěč ví: zážitky jsou lepší, než to, jestli vypadám dobře v nové tričku. Vzpomínky, zážitky, to je to důležité.

5) Rozhýbat věci

Ne vždy se podaří dát věci do pohybu a také se stane, že věci zdánlivě dobře rozhýbané ustrnou.

A potápěč ví: Ponor se začíná proti proudu, aby tu těžkou část jsme měli za sebou na začátku, na relax je čas na konci. Ponor se plánuje, aby bylo vidět dopředu, jak dlouho a kolik sil musíme dát každému úseku.

6) Spolupráce

Vždy se pohybujete v nějaké partě. V práci, doma, ve sportu. A potápěči také málokdy (skoro nikdy) se také nevyskytují osamoceně. A komunita musí spolupracovat. Ten zařídí výstroj, ten foukání, další zná lokalitu, jiný má velké auto.

A potápěč ví, že každý, kdo je součástí komunity, se musí také do její práce zařadit. Pokud to neudělá, buď jej to přestane bavit nebo jej komunita sama vytěsní. A potápěči ví, jak spojit lidi dohromady.

Máte pocit, že tady ještě něco chybí?