Octopus CB

8 tipů pro snížení spotřeby vzduchu

Tip pro cvičení v bazénu nebo i při ponoru vedoucí ke snížení spotřeby vzduchu.

Ilustrační fotoO spotřebě vzduchu se zde psalo již několikrát. Nyní tedy několik cvičení do bazénu nebo na ponory, které ve finále povedou ke snížení spotřeby.

1. Zůstat v teple

První a základní předpoklad. Pokud vám bude zima, budete se klepat jako ratlíci a budete muset vyrobit více tepla. A na to vše se spotřebovává kyslík, který musíte dýcháním dodat. Vyzkoušejte si různé vrstvy neoprénu a zapisujte so do divelogu vaše pocity - v jaké teplotě vody a za jak dlouho vám byla zima.

2. Pomalu

To se zdůrazňuje neustále. Pohybujte se pomalu, rychlý pohyb spotřebuje více vzduchu (rozdíl chůze a běhání). Zde je ten rozdíl ještě větší kvůli hustotě vody.

3. Rukama ne

Máte ploutve a malý pohyb ploutvemi je díky jejich ploše 100x účinnější než jakékoliv máchání rukama. Dejte si ruce za řemeny BCD, držte ruce sepnuté před sebou, cokoliv. Naučte se používat ploutve ve všech situacích - otočka, couvání). Plavání rukama nemá žádný efekt a spotřebovává vzduch.

4. Rozložení hmotnosti

Pokud nejste správně vyvážení, neplavete v trimu nebo se do trimu musíte stále rovnat - zvyšujete svůj pohyb a zvyšujete tím svoji spotřebu.

5. Dýchejte pomalu

Zkuste si počítat, 5 sec nádech, 2 sec pauze, 8 sec výdech. Na začátku to bude rychlejší, ale tréning udělá své a za chvíli to bude přirozené.

6. Delší pauza po nádechu

Prodlužte pauzu po nádechu. proces výměny plynů probíhá v plicích neustále, i když nedýcháte. Takž krátká pauza vám umožní z nadechnutého plynu získat více. V žádném případě nezadržujte dech!

7. Omezení průtoku vzduchu

Zkuste zapřít jazyk o patro a nechte vzduch protékat po jeho stranách. Tento zúžený profil vás bude nutit pomaluji dýchat.

8. Cvičit

Cvičte dýchání - i  na souši. Potápějte se. Teprve praxe dělá mistra.