Octopus CB

Balíček poslední technické záchrany

Pokud se začínáte potápět, máte novou výstroj, je vám myšlenka na nějakou poruchu na hony vzdálena.

Ale znáte to. Jak kdysi řekl pan Murphy: cokoliv se může rozbít, rozbije se. Je jen otázkou, kdy. Takže postupně si začít budovat malou krabičku poslední záchrany není od věci.

kroužkyPokud se jezdíte potápět jen na dovolené, jen organizovaně na safari nebo s dive centrem, není obyčejná porucha, prasklý popruh od masky nebo ploutve žádný problém. Buď v dive centru nebo v nejbližším obchodě většinou úspěšně a rychle pomohou.

Ale jsou situace, kdy se taková krabička hodí. Třeba když na safari lodi praskne řemínek od jediné masky vašemu, do té doby neznámému, kolegovi. Věřte, že si uděláte přítele na celý život, pokud jej vytáhnete z rukávu.

Co by měl obsahovat takový balíček

Popruh od masky

Popruhy od masky jsou poměrně dost namáhané a obvykle prasknou v ten nejnevhodnější okamžik. Mnoho potápek si vozí náhradní masku, ale prasknutí řemínku je mnohem pravděpodobnější než rozbití celé masky. A je to také menší. 

Lepidlo na neoprén

To není tak úplně časté a nemá cenu jej vozit na každý lom. Ale na safari by se mohl hodit. Bylo by hloupé přestat druhý den s potápěním jen kvůli utržené manžetě.

Náustek na regulátor

Časem jej ukousne každý. Ponor se s natrženou a vodu dávající automatikou dokončit dá, ale je protivné se s ní potápět ještě celý týden.

O-kroužky

sada o-kroužků se neztratí nikdy.

Baterie pro počítač

Jednoduché pravidlo - když dojde baterka, kupte dvě. Jednu si nechte v sadě poslední záchrany a jednu dejte do počítače. Je sice pravda, že když dojde ta v počítači, nebude ta náhradní v nejlepší kondici, ale týden s ní určitě odpotápíte. A ceny nejsou takové, aby nás to položilo.

Kousek svíčky

pokud zapomenete nebo ztratíte vosk na zip - nejen u sucháče - kousek svíčky jako náhrada stačí.

Elektrikářské stahovací pásky

Na Bali díky nim drží pohromadě celé lodě. Tak proč by nám tady nepomohly při přidělání náústku k automatice, pro spojení součástek výstroje, které se rozhodly rozdělit nebo prasknout, nebo třeba prasklého listu  ploutve.

Gumová šňůra - tzv gumicuk

Cokoliv je potřeba pružně spojit. V nejhorším se dá použít jako náhrada za prasklý popruh u ploutve.

Popruhy a přezky na ploutve

Vím, že co výrobce, to jiný systém popruhů a přezek, ale na ty svoje by jste měli myslet. A nebo si vyzkoušet řešení z předchozího bodu.

Klíče pro uvolnění hadic a záslepek

Praskne hadice. Co s ní? Při nejhorším se dá na zbytek dovolené odstranit a v místo hadice dát záslepku. Pokud budete opatrní, držet s buddym pohromadě, dá se ještě dovolená zachránit. Do 40m se již nepodíváte, ale v 10 metrech je také hezky.

Záslepky pro první stupeň

Záslepky se hodí. Ať již na středotlak a nebo vysokotlaký výstup.

Tak to je v kostce obsah servisního balíčku. Máte v tom svém ještě něco jiného. Nebo by jste do toho našeho něco doporučili?