Octopus CB

Co to je trim?

Častá otázka, kterou řeší nejen začínající potápěči, ale i ostřlení borci. Co to vlastně je ten "trim" a jak se jej naučím? Nebo kde ho najdu?

Ano, stále to není jasné. Každý vysvětluje jinak a posvém. V postatě, pokud budeme hodně struční, se dá "trim" (nebo poloha v trimu) popsat jako schopnost nebo dovednost potápěče zaujmout a udržet potřebnou polohu a pozici. Je v celku jedno jakou, protože různé situace vyžadují různé polohy.

Jistě, pro plavání vpřed je nejlepší poloha "na břiše". Ale při focení se dostanete do takových možných poloh. Třeba hlavou dolů. Nebo ještě lépe, nohama vzhůru, ale hlava je zasunuta pod převis. A schopnost udržet polohu je zde klíčová. Další důležitou oblastí, kdy se schopnost udržet polohu a pozici vyplatí, jsou krizové (nebo stačí stresové) situace. Z nich můžeme vyjmenovat třeba strátu masky (ať již skopnutím nebo technickou závadou), která vás může kdykoliv potkat.

Protože popis je hodně obšírný, podívejte se následující videa. Na nich pochopíte, co znamená "vytrimovaný" potápěč.

Z posledního videa si neberte moc příklad. vyjmutí regulátoru vás instruktoři pravděpodobně učili trochu jinak (bublinky, prosím).