Octopus CB

Cvičení pro zdravé potápěčské srdce

Dýchací kapacita potápěče může být celkem radikálně snížena působením stresu, využitím technických prostředků a vlivem okolí. A to silně zatěžuje srdeční sval. Jak si tedy udržet srdce zdravé?

SrdcePři potápění dýcháme přes regulátor. Ten má svůj nádechový odpor. I když dnes již spíše minimální, stejně tam a je a pravděpodobně vždy bude. Dále stres, pokud se nám pod vodou něco nedaří. A vliv prostředí? Stačí studená voda, která způsobí stažení cév a tím větší práci pro srdce při distribuci krve. To vše ovlivňuje srdeční činnost.

Na suchu - nebo na hladině - je limitujícím faktorem odvedené práce kardiovaskulární systém. Pod vodou je to dýchací systém, nebo spíše celek - srdce, plíce a cévní systém - kardiorespirační systém.

Cvičení pro zdravé srdce

Aerobní cvičení pomáhá předcházet onemocnění srdce jako jsou vysoký tlak, cholesterol a další.

Co je aerobní cvičení? Jakákoliv činnost, která spotřebovává větší množství kyslíku, hlavně u velkých svalů. Příkladem může být chůze, běh, plavání, jízda na kole, veslování, aerobik a další. Pozitivní účinky by se měly dostavit během několika týdnů.

Jak provádět cvičení

Aerobní cvičení se dá rozdělit na mírnou zátěž a vyšší zátěž. Z toho se potom odvíjí i délka prováděného cvičení. Pokud budete cvičit s mírnou zátěží, potom by se mělo cvičit aspoň 5x týdně po dobu 30 minut.  Pokud budete cvičit intenzívně, pak by mohlo být dostačující cvičení 3x týdně po 25 minutách. Nejlepší je ale kombinace. Začínat lehkou zátěží pro zahřátí po dobu 10 minut a pak pokračovat vysokou zátěží s vysokým aerobním efektem a nakonec skončit uklidňující fází po dobu 10 minut. A aspoň 4x týdně.

A zdravé srdce se vám odvděčí nejen pod vodou.