Octopus CB

Deset věcí, které NEdělejete na svých prvních ponorech

Každý dělá chyby. A proto je zde deset věcí, které by jste neměli dělat na svých prvních ponorech. Minimalizujete tím riziko chyby (své nebo budyho).

Elviskot (c) by VadoTak zde jsou

1. Vynechání budy check (kontrola)

Vypadá to únavně - vždy a znopvu a stále kolem dokola překontrolovávat svoji budyho výstroj. Ale statistiky jsou jasné: pokud byl někde problém pod vodou, tak se většinou někde něco zanedbalo na počátku, na vzduchu.

2. Vlasy

Věnujte úpravě vlasů před ponorem pozornost. Ať jsou stažené gumičkou, srovnané pod haubnou. Když vám volně vlají okolo, určitě si je zasunute pod okraj masky. A pak do ní většinou teče. Jo mi plešatí mi o starost míň!

3. Oblek

Nechoďte do studené vody s oblekem určeným na potápění v Egyptě. Podchlazení je strašné a začíná jím spousta průserů. A kdyby nepodchlazení, tak i zima není moc pohodlná. S drkotajícími zuby si ponor neužijete. A zvláště nyní na podzim, kdy již na vzduchu bude foukat studený vítr si koledujete o zdravotní problémy.

4. Poloha ve vodě

Skoro všechny nové potápky ve vodě "stojí". Ano, pro nás je to přirozená poloha (na souši). Ale ve vodě budeme ležet. Vždyť poloha v trimu má spoustu výhod - snadnější pohyb, snížení spotřeby vzduchu, menší namáhání kardio systémy a v neposlední řadě i sníženou tvorbu moči.

5. Pohybovat se pomocí rukou

Máme velikánské ploutve, tak ty malé ručičky prostě nepomůžou. Jen si zkalíme vodu a zvýšíme spotřebu vzduchu.

6. Vousy

Týdenní frajerské strniště určitě nepomůže těsnosti masky. Na druhou stranu delší vous je nejlepší těsnění.

7. Ptát se

To naopak dělejte. Znáte to, myslet znamená ho*no vědět. Tak se raději zeptejte hned při přípravě. Pod vodou už se nikoho nezeptáte.

8. Všechno najednou

Čím víc věcí, tím větší potápěč. Takže hned na první ponor GoPro nejlépe na dlouhé tyči, světlo, zvoneček, houkačku, bójku a velký nůž. A co tam s tím budete dělat?.

Přibírejte si věci postupně, jak je budete zvládat.

9. Přeskočení kontroly vyvážení

Pokud se potápíte poprvé někde, kde jste se nepotápěli - jezero, moře v Egyptě, moře Chorvatsko, moře Balt, české lomy - vždy má voda jinou hustotu a je dobré si zkontrolovat své vyvážení. Mám toho olova na sobě dost a udržím se potom i během safety stopu v 5 metrech? Nemám ho zbytečně moc?

10. Nezkontrolovat si plán ponoru

Vždy se svým budym prodiskutujte plán ponoru s ohledem na vaše možnosti a zkušenosti a podmínky. Nemá cenu být pod vodou překvapen tím, že vám žene někam do černých vod pod vámi, když na to nemáte ani trochu chuť.