Octopus CB

DIR - co to je?

Setkali jste se se zkratkou DIR? Kamarádi o tom básní, je to jediný bůh. A pořád vlastně nevíte, o co jde? Nic si z toho nedělejte, zde naleznete odpověď.

DIR není systém. DIR je vlastně filozofie. Ale už tohle je velmi kacířská myšlenka. DIR = "Do It Right" - tedy pro neanglofony - Dělej to dobře!

DIR výstrojDIR je systém čí filozofie, která si klade za cíl maximalizovat zábavu a potěšení během ponoru a zároveň minimalizovat veškerá ryzika, která na vás v nepřátelském (=nedýchatelném pro člověka) prostředí čekají.

Takže DIR (Do It Right) neznamená jen a pouze popis toho, jak má vypadat vaše výstroj. A hlavně soubor doporučení, jak máte mít vaši výstroj poskládanou a jaké postupy a techniky máte používat. Základy DIR - ať už mne za to bude někdo kamenovat nebo ne - se vlastně učíte již na základním kurzu potápění. Nemyslíte? Tak dobře:

  • Opasek se zátěží se zapíná vždy na prvaou ruku
  • Octopus a hlavní automatika vedou výdy z pravé strany
  • Šnorchl máte na masce vždy v levo
  • ...

Neříkali jste si to?  Říkali.

DIR jde v tomto ještě dál. Zastavíme se u některých aspektů, které mohou být užitečné.

Automatiky a hadice k nim

Hadice by měly být uspořádány tak, aby zbytečně netrčely do prostoru. Zamezíte zachycení nebo poškození nejenm při ponoru, ale i při stransportu.

Maska

Pevná, co nejmenší počet dílů, které se mohou porouchat (prasknout). Ne vždy musí platit, že čím dražší, tím lepší.

Co lze zdvojit, zdvojte

  • Světla - určitě se vyplatí mít s sebou záložní svítilnu. Hlavně pokud se chcete potápět třeba v noci, nebo za nepříznivých světelných podmínek.

Další podrobnosti o konfiguraci výstroje a postupech spojených s DIR najdete na třeba na DIR-CZ. A nebo si zadejte do Google dotaz na DIR na české scéně a nebo DIR na světových serverech.