Octopus CB

Dusíková narkóza - jak se na vás podepíše

O účincích dusíku na lidský organizmus slyšel a četl asi každý. Ale kdo z nás dokáže říci, jaký vliv má dusík právě na něj? Jak poznám, že jsem pod vlivem dusíku?

Pokud se potápíte do větších hloubek než 18 metrů, museli jste absolvovat kurz AOWD, kde jste si o účincích dusíku říkali (snad). Pokud jste zatím na úrovni OWD, pravděpodobně jste si v kurzu o účincích dusíku něco řekli. Ať již jste na jakékoliv úrovni výcviku, zde je malé opakování účinků dusíku na potápěče a metod, jak účinky snížit a rozpoznat.

Dusíková narkóza

Asi nejlepší popis pochází již od Jacquese Costeau, který tento stav nazval "opojení z hlubin".

Ať již tomu říkáme jak chceme, je to narkóza, tedy nějaké utlumení smyslů. To je způsobeno vyšším parciálním tlakem jednotlivých složek vzduchu pod vodní hladinou. Čím hlouběji, tím vyšší parciální tlaky. A proto se nám v krvi a dalších tkáních rozpouští mnohem větší množství plynu.  A na více rozpuštěného dusíku není naše tělo stavěné. Dojde k blokaci signálů v mozku a do mozku.

Projevy jsou velmi různorodé a nejde je popsat jednoduše. V každém případě vám to pomaleji myslí (ať si v tu chvíli myslíte cokoliv). Jaké projevy můžeme pozorovat

 • roztěkanost a nepozornost
 • bezdůvodné soustředění na bezvýznamný detail
 • paranoidní chodvání, opakovaná bezdůvodná kontrola výstroje, budyho
 • úzkost

Jak se s dusíkem vyrovnat

 • Prvním krokem je rozpoznání účinků a nastupujích příznaků. A hlavně jim předcházet. Co vše je možné udělat pro snížení účinků
 • Být dostatečně hydratovaný. O hydrataci je samostatný článek: Dostatečná hydratace při potápění 
 • Odpočinek a spánek. Určitě se nevyplatí po 8 hodinách za volantech spadnout na vrak ve 40 metrech.
 • Alkohol. I když se říká, že z rukou lékaře neškodí, před ponorem to není chytrý nápad. Alkohol účinky dusíku ještě zesiluje.
 • Trénovat - tělo si zvykne na účinky dusíku. Dělat postupné hlubší ponory.
 • Fyzická zátěž - souvisí s odpočinkem. Pokud budete mít tělo plné CO2 usazenin a dalších oxidů, které vnikají při vysoké tělesné námaze a které se nestihly po předchozí vypláchnout, je to opět akcelerátor dusíkové narkózy.
 • Teplo - být vhodně oblečen pod vodu i před ponorem nad vodou. Pocit chladu zvyšuje účinky dusíkové narkózy.
 • Cvičte - pohyby a řešení situací přijdou sami aniž by jste o nich museli přemýšlet. Tím se nezaplýtáte do osidel paniky a zpomalených reakcí.
 • Nebojte se požádat o pomoc

Jak se zbavit dusíkové narkózy

Nejrychlejším řešením je vystoupit do menší hloubky, kde se sníží parciální tlak dusíku a účinky velmi rychle pominou. Proto je důležité se pozorovat a pokud na sobě pozorujte stavy eufórie, roztržitost nebo naopak záchvaty paniky nebo paranoi, prostě vystoupejte o pár metrů výše.

Pro většinu potápěčů jsou účinky dusíku v hloubce 30 metrů dobře zvládnutelné. Ale neznamená to, že je možné usnout na vavřínech. Jiný je ponor v Chorvatsku nebo Egyptě v relativně teplé vodě a jiný bude na Attersee ve vodě, která má 4°C a jiný bude na Orlíku nebo Slapech, kde je ještě k tomu úplná tma.
Kde si myslíte, že na vás bude dusík půdobit rychleji a více?

Zacházejte s dusíkem jako s nepřítelem. Vždy jej kontrolujte a vždy buďte ve střehu, ať vás nepřekvapí.