Octopus CB

Dýško v potápěčských bázích?

Dávat spropitné v potápěčských bázích může být ošidné. Dát vůbec nějaké? Kolik? Komu?

Oběcně ve světě sice platí, že lidé pracující v potápění dělají práci, která je baví. Ale také je hodně těžká a také je hodně mizerně placená. Většinou. Jsou oblasti, kdy perzonál pracuje jen a pouze za spropitné.

ilustrační fotoV potápění tedy není povinnost dát spropitné, ale pokud jste byli se službami spokojeni, je dobré to ocenit. Zde tedy několik základních pokynů pro potápěče i nepotápěče.

Kolik?

Potápění je někde levnější, někde dražší. Obecně ale platí, že 5,- € za den potápění, se kterým jste byli moc spokojeni, je odpovídající. Můžete vycházet také z spropitné z restaurací, kde se normálně dává 5 - 20% z ceny služby.

Kvalita

Ta by měla být hlavním hodnotícím kritériem. Šlo vše hladce, časy se dodržely, nemuseli jste nikde čekat? Loď byla v pořádku nebo smrděla jeko rybářský kutr? 

Půjčili vám svoji záložní ploutev nebo masku, když jste si přetrhli řemínek? Otočil kapitán loď, když jste zjistili, že máte na molu zapomenutý batoh se vším? Dával na vás průvodce pozor a uklidňoval vás, když jste mu řekli, že jste pod vodou po dlouhé době?

Komu?

Pokud to není jasné, zeptejte se, jak obchod rozděluje odměny. Někde se dávají vedoucímu, který je rozděluje. Někde mají speciální kasičku na tipy. Někde to vůbec neříší. 

Dát vše vedoucímu nebo majiteli nemusí být dobrý tah. Například v Egyptě, pokud dávat spropitné kapitánovi lodi, dejte si pozor na to, aby ostatní členové posádny to viděli. Jinak jim to (podle mých zkušeností) zapře. Na druhou stranu, je potřeba, aby se doměna dostala všem. I těm, kteří delají práci v pozadí - myjí loď, nakládají potraviny, plní flašky, ... - kolikrát je ani nepotkáte.

Pokud ale chcete odměnit konkrétní osobu, nic na tom není.

Obecně se dává spropitné na konci potápěčského výletu. I když je několikadenní.

Pravidlo pro spropitné je jednoduché: jak se postraráte o podpůrné týmy, tak budou oni pečovat o vás!