Octopus CB

Etiketa na potápěčské lodi v 5 bodech

Na lodi platí určité nepsané zásady. Vyplatí se je dodržovat. Nikoho tím nenaštvete.

Neopozdit se

IlustraceAsi největší prohřešek, když se vyjíždí na denní výlet na lokality a celá naložená potápěčská loď čeká právě na vás. Vězte, že vás v tu chvíli budou mít všichni strašně rádi. Buďte na lodi včas, ať si stihnete v klidu uložit svoji výstroj a případné další věci, které berete s sebou. Pokud se to od osazenstva lodě čeká, pomozte naložit flašky a případné potraviny a pitivo, které je společné. Nejenom že tím urychlíte odjezd, ale uděláte si u posádky malé bezvýznamné plus.

Ukliďte si

Uložte si své věci. Každá potápěčská loď má svůj systém pro uložení potápěčských věcí. Většinou bedny pod sedadly na dolní palubě. Uložte tedy svůj neoprén, automatiky, masku, ploutve, zátěž. Baterky, počítače a foťáky se mohou většinou ukládat na stůl nebo do nějaké vyhrazené police. Pokud není něco jasné, zeptejte se. Je to lepší, než když kapitán bude ve vlnách chytat váš foťák, který na něj od někud přilétl.

Časový plán

Loď má nějaký časový plán. Podle toho také divemaster vede ponor a uvádí časy pod vodou na breefingu. Nepřekračujte tyto časy bez domluvy s divemasterem. I když množství vzduchu a počítač tvrdí, že máte času dost.

Toalety

Jsou jiné, než na souši, Používejte se střídmě. Většinou se také splachují jinak než na pevnině. Na některých lodích se do nich nesmí vhazovat papír ani nic jiného, protože s tím má systém vyčerpávání plné ruce práce. A  většinou není z nejmladších. Zkušení potvrdí, že problém s toaletou je vždy aspoň jednou. 

Pokud na vás přišla mořská nemoc, nechoďte na WC. Zábradlí je mnohem lepší.