Octopus CB

Historie bezpečnostní zastávky

Bezpečnostní zastávka je běžnou praxí. Ale jen posledních pár (cca od roku 2000). Děláte je? nebo je vynecháváte? Nebo to řídíte citem? Nedobře děláte!

Nudíte se, čtěte si!Většina potápek si ani ve snu neumí představit, že by bezpečnostní zastávku vynechala. Zvláště u hlubších nebo delších ponorů - i když jsou bezdekompresní, jak jinak. Výhod u bezpečnostní zastávky je více, i když nejsou třeba tak zřejmé.

  • Pomůže postupnému uvolnění dusíku z krve. To se všeobecně ví.
  • Umožnuje se potápěči zorientovat, případně rozmyslet, jestli to je skutečně jeho loď (v případě Egyptských safari)
  • Umožnuje  potápěči zkontrolovat případné překážky ve výstupu

Jak postupoval vývoj bezpečnostních zastávek

Léta sedmdesátá

Vojenští potápěči byli v každém případě dále. V této době bylo normální praxí stoupat rychlostí 18m / min. V té době se také prováděl jeden z prvních seriózních výzkumů vztahu výstupové rychlosti a vzniku dekompresní nemoci. Na jeho základě se redukovala výstupová rychlost na 10m / min.

Léta osmdesátá

PADI jako první zahajuje kampaň Be Safe Diver. A bezpečností zastávka se dostala do jejich učebnic

Léta devadesátá

Bezpečností zastávka se dostává i do počítačů. A také se dále zkoumá vliv rychlosti výstupu a provedení bezpečnostní zastávky na vnik bublin v krevním řečišti. K jakému závěru asi došli?

Po roce 2000

Všechny počítače již mají automaticky zabudované upozornění na bezpečnostní zastávky. Každému novému potápěči se to vtlouká do hlavy.

Když jsem si v roce 1999 dělal kurz, samozřejmě bez počítače, stále se bezpečnostní zastávka jen doporučovala. A instruktor razil heslo: "počítač je dimenzovanej na starou tlustou němku, českej mladej kluk to musí vydržet". tedy bez urážky tlustých občanů Německé republiky.

A z té doby pochází také příběh o jednom už tehdy velmi zkušeném potápěči, který se vynořil s pískajícím a blikajícím počítačem na loď. A pak svůj počítač spustil, se slovy "já tě naučím potápět",  na provázku do hloubky 5m. Přežili bez následků obá :-)