Octopus CB

Jak na bezpečné sólopotápění

Proč se potápět sám? Všechny systémy kladou důraz na to, že potápění je teamový sport. Ale důvodů, proč se potápět sám je více než dost - fotografování, hledání samoty, užití si ticha. Jak to tedy udělat bezpečně?

Někdy prostě chci být sám

Solo potápění bývalo disciplínou technického potápění. Ale v současné době PADI i SSI nabízí kurzy Solo diver.  Ale někdy mohou nastat situace, kdy sólo ponor je řešení: nemůžu sehnat buddyho, chci být sám, chci se věnovat fotografování, ....

Sólo ponor může být více relaxační, než ponor s kamarádem, kontroluješ jen sám sebe, limitován jseš jen sám sebou. A můžeš si vymýšlet - kdo tě opraví, když budeš tvrdit, že ta štika měla metr a půl a kanic dobré dva metry? Nikdo! 

Svým vlastním buddym

Je nutné, aby jste na solo ponor byli připraveni. Nejen technicky, to je nakonec to nejmenší. Ale hlavně psychicky, fyzicky a odborně. Sólo potápění je jen o tom, jak být soběstačný. V kurzu se naučíte, jak si nést svého buddyho s sebou - tedy náhradní zdroj vzuchu. Ten je nejdůležitější. Pokud můžete dýchat, můžete problémy řešit. 

Připravenost na sólo ponor se dá shrnout do tří základních částí

  • Mentální nastavení na to, že tam budu sám
  • Správné vybavení
  • Správný plán

Příprava na sólo ponor se musí zabývat všemi aspekty a problémy, které mohou nastat. Řešení musí bý rychlé a efektivní. Nebude tam nikdo, kdo by vám podal pomocnou ruku nebo náhradní automatiku. Nebude tam nikdo, kdo by vás vymotal ze šňůry nebo ukázal cestu zpět ke člunu. Tohle vše je jen na vás.

Výbava pro dva

Je potřeba mít správné vybavení, které je redundantní ve všem. Je potřeba mít dva nezávislé zdroje vzduchu, dvě masky, nějakou náhradu BCD (sáček, bójka), dva navijáky nebo cívky pro případ hledání cesty nebo výstupu ve volné vodě, dva počítače, dva kompasy, dva nože nebo nůžky.

A nyní se to všechno naučit na sebe naskládat tak, aby to neomezovalo, aby to přineslo nějaký užitek. Dalším krokem je naučit se tohle vše automaticky a intiutivně obsluhovat.

Plán

Příprava ponoru je velmi důležitá. Pokud jste ve dvou, je vždy možné ještě něco vyřešit komunikací (ztráta orientace například), ale pokud jste sami, je nutné mít plán na všechno. Vše je o minimalizaci ryzik. Cokoliv se vám může stát s buddym, to samé se vám může stát samotným.

  

Tento článek nenahrazuje kurz Solo diver jakékoliv školy.