Octopus CB

Jak si zabalit výstroj na dlouhou cestu

Blíží se čas dovolených. Mnoho z nás podvodních fanatiků se bude přesouvat na nějakou vzdálenou lokalitu. A mnozí autem a letadlem. Auto limituje velikostí bagáže, letadlo navíc váhou zavazadel. Jak si zabalit výstroj, na nic nezapomenout a vejít se?

Balení

Jak poznat typ potápěče na cestách

  • Potápěč - začátečník - stále mu zbývá aspoň 4 kg do váhového limitu
  • Zkušený potápěč - doufá, že mu jeho zavazadla nebudou moc počlivě vážit
  • Velmi zklušený potápěč - aby vůbec odletěl, má svoji výstroj rozesetu mezi dalších 5-6 jemu skoro neznámých lidí a doufá, že je v cílové destinaci najde

Balení je strašný hlavolam. Taková puzzle skládačka. Vždyť si to představte: Nanosíte na jednu hromadu vše, co si myslíte, že budete potřebovat a vedle položte kufr, do kterého se to musí vejít. První myšlenka - nevejde! A pokud vejde, čekají vás velmi vysoké poplatky za nadváhu. A budete potřebovat aspoň dva šerpy, kteří vám vše dopraví z letadla do hotelu.

Ale vynalézaví cestující potápěči vymysleli postupy a triky, jak se vyhnout poplatkům a jak napěchovat spoustu věcí do prostoru, do kterého se zdánlivě nevejde ani polovina.

Co vše povezeme?

To je první bod. Zhodnoťte si cíle, se kterými jedete na potápění. A kam. Pokud jedu do Egypta na safari, určitě stačí jedna automatika (dvě jako na Attersee nebo pod ledem nejsou potřeba). Stačí 5mm neoprén. Jacket s umělohmotným backplatem také bude stačit (nebo křídlo). Nerezový 5mm plát na zádech asi bude zbytečný.  A spousta maličkostí. Budete potřebovat nůž? V Egyptě na safari se stejně nesmí. Budete potřebovat psací destičku - opět na safari nepravděpodobné (na standardním safari). Druhý počítač? Taky ne. Spíše je lepší zabalit malý servisní balíček s o-kroužky, baterkami a řemínky.

Hodně k tomuto tématu řeknou fotografové a kameramani. Spousta neskladných věcí, baterky, počítač, světla, blesky. To vše se určitě pokusíte nacpat do kabinového zavazadla. Ale i to se občas váží. Proto je dobré se přesouvat ve vestě a kalhotách se spoustou kapes. Do těch se vejdou baterie, nabíječky, kabely. Budete se divit, můžete do nich naskládat až 5kg materiálu.

Rozbitné věci

Vše, co se může rozbít nárazem - nedělejte si iluze o slušném zacházení -  zabalte do neprénu. Použijte naopren, botičky, haubnu i rukavice jako nárazovou zónu. Pokud jich máte málo, zabalte oblečení - trička, ponožky, spodní prádlo - do igelitových pytlíků na uzavírání a použijte také jako nárazník.

Zabezpečení zavazadel

Pro to je nejlepší elektrikářská páska. Ta vydrží hodně a hned je vidět, jestli se někdo do vašeho zavazadla (úmyslně nebo neúmyslně) dostával.

Improvizujte

Je možné, že vaše palubní zavazadlo neprojde kvůli váze. Je fajn mít s sebou ještě jeden poloprázdný baťůžek, do kterého snadno přendáte část obsahu a dostanete se na stanovený váhový limit. Většinou jde zaměstnancům jen o to, aby zavazadla nebyla nad váhu, s jejich počtem si těžkou hlavu nedělají.