Octopus CB

Jak udržet ruce v teple

Suchá rukavice v kombinaci se suchým oblekem je asi nejlepší způsob jak si udržet ruce v teple. Ale většina suchých rukavic je jen slupka oddělující vás od vody. Tak se objevuje spousta DoDo řešení, které ale nemusí 100% fungovat. A mokrá rukavice?

Jaké jsou možnosti vyřešení problému?

Mokré rukavice

Řešení je mnoho - mokré rukavice s různou tloušťkou (od 3 do 7 mm) s různým provedením - prstové, tříprsté nebo i palčáky. Platí zde, že s přibývající tloušťkou neoprénu se ztrácí cit a jemná motorika jde do háje. Na druhý ponor máte rukavice mokré a vysušit jen tak nejdou, minimálně 24 hodin v teple.

Do teplé vody to s nimi jde. Na druhou stranu sám používám dlouhé léta mokré prstové rukavice Camaro 5mm. Pokud dobře sedí na ruce, jde s nimi přežít i 3/4 hodinový ponor pod led. Ale luxus to není.

Suché rukavice s vložkou

Rukavice mají ve většině obchodů pro potápěče. Rukavice má pevnou nevyjímatelnou vložku, většinou z nějaké syntetické kožešiny. Ta funguje jako zásobních vzduchu a izoluje od studené vody. Máte jen jediný pár rukavic a vložky si doma nezapomenete.

Nevýhodou je jen jedna vrstva, která nelze vyměnit podle teploty vody. A pokud do nich nateče (nebo se jen zpotíte), nejde vyměnit a na další ponor jdete s mokrými rukavicemi. Rukavice jsou také dosti objemné a pokud například fotíte, asi to nebude dobrá volba.

Bavlněná vložka

Tohle řešení jsem používal léta sám. Vložky jsou levné, koupíte kdekoliv v pracovních potřebách. Ale bavlna, ač má mnoho dobrých vlastnosti, není pro potápění úplně vhodná.

Bavlna absorbuje vlhkost, ale nechce ji uvolňovat. Takže veškerá vstřebaná vlhkost z orosení vlivem změny teploty, průsaku nebo zpocení je sice natažena do rukavice, ale díky tomu rukavice ztratí všechny své izolační vlastnosti. Horolezci říkají - bavlna zabíjí. Tady to nebude tak hrozné, ale  "Bavlna zebe" klidně říci můžeme.

Fleecové vložky

Fleec je recyklovaný plast, který je pěkně měkký a obsahuje velké množství dutin a tím i vzduchu. Díky tomu má skvělé izolační vlastnosti. Vlhkost vstřebá dovnitř, takže ji odvede od pokožky - na rozdíl od bavlny. A neztratí většinu svých izolačních vlastností. Z tohoto pohledu je to vhodný potápěčský materiál. Při velkém promočení ale ztrácí komplet izolační vlastnosti.

Syntetika

Obdoba materiálů jako sportovní prádlo. Výhodou je, že perfektně odvádí vlhkost. Ale sami o sobě nemají žádné izolační vlastnosti. Hodí buď do teplé vody nebo jako doplněk jiného materiálu.

Vlněné vložky

Vlna je nejlepší a ani nyní ji většina moderních materiálů nepřekonala. Moderní úprava vlny již zabraňuje svědění a škrábání a také srážení. Vlna odvádí vlhkost a také ji rychle pouští - rychle uschne. A také izoluje i když je skoro úplně promočená.

Jaké řešení používáte vy? Jaké jsou vaše zkušenosti?