Octopus CB

Jaká je hodnota vaší kartičky?

Jaká je hodnota vaší kartičky (OWD, AOWD, MD, ... a dalších)? Co vypovídá o vašich zkušenostech, schopnostech?

Odráží vaše potépěčská certifikace - karta - skutečnou úroveň vašich znalostí a dovedností? Za svoji potápěčskou kariéru jsem se setkal se spoustou různých potápěčů. Od OWD potápěčů, kteří se potápěli jako prefesionálové až po divemastery, kteří bojovali se svým vztlakem a vylít si masku bez zakleknutí na dno byl problém života a smrti.

Ale stejně je obvyklé, že když divecentrum má pochybnosti, požádá vás o předložení vaší certifikace a případně o váš logbook. Pokud je to opravdu profesionální středisko, před ponorem na náročné lokalitě si vás prověří ve vodě na nějaké snazší. Ale někde, když jsou na lokalitách vypsány minimální certifikační požadavky (hloubka, proudy), si divecentrum vystačí pouze s předložením příslušné certifikace.Ale, jak víme, certifikace nezohledňuje zkušenosti. Ale ještě před asi 15 lety byla certifikace SSI známkou vysoké kvality potápěče.

Co způsobilo devalvaci certifikací? Je několik faktorů, které způsobují určitý posun v kvalitě.

a) Místo

Místo je velisce důležité. Díky snadnému cestování je možné získat certifikaci v Egyptě nebo Karibiku během týdenní dovolené. Pominu jazykovou bariéru a kvalitu a instruktora. Na tyto faktory se podíváme dále. Ale je potápěč, který absolvoval výcvik v teplé vodě v tenkém neoprénu ve téměř nekonečné viditelnosti připraven na ponor v českém lomu (tma, černá neprůhledná voda)? Oba po obsalvovování kurzu dostanou svoji OWD kartu. Před očima ostatních potápěčů mají stejnou váhu. 

b) Ekonomický tlak

To je nepřehlédnutelná veličina. Tlak na instruktory, aby se nezabývali problémy, ale naučili základy a postili nové potápěče do světa za co nejkratší možnou dobu. S tím je možné se setkat hlavně a právě v rekreačních destinacích. Instruktor už vás nikdy v životě neuvidí ani o vás neuslyší. A má na vás pouze těch 7 dní, kdy jste tam na dovolené. Takže vlastně, co mu zbývá? Pokdu vám certifikaci nevydá on, nakonec vaše peníze shrábně někdo jiný, kdo se vám sice bude věnovat, ale on už do vás svůj čas investoval.

c) Osobnost instruktora

Instruktor má největší vliv na úroveň potápěče. Osobní zkušenost je taková, že nezávislí instruktoři, pro které to není "obživa", ale spíše koníček, produkují nejkvalitnější potápěče. Naopak potápěčská střediska nebo školy mají tendenci skouzávat k problematice z bodu b).

Jak si vybrat instruktora?

Hledejte, ptejte se, čtěte recenze. Nebojte se na svého budoucího instruktora podrobně vyptat. Informujte se, zda-li je možné si vzít hodiny navíc. Na jakých lokalitách se budete během kurzu potápět. Vše v bazénu a pouze povinné poslední ponory na louži za barákem? Nebo někde na hezkém lomu? To vše dělá kvalitu kurzu.

Ale záleží na vás!

Ale vždy záleží na vás. Udržet si své vědomosti a zkušenosti znamená - potápět se. Potápění je klíčem k udržení a rozvoji vašich zkušeností.

Takže - potápějte se! A užívejte si to!