Octopus CB

Jaký potápěčský počítač si vybrat?

Počítačů je stále moc více typů, od spousty výrobců. Jaký je tedy pro vás?

Za posledních 10-15 let udělaly výrobci počítačů dlouhou cestu. V podstatě od prvních vodotěsných hodinek s možností nastavení odečtu doby ponoru, až po hodinky s hloubkoměrem po dnešní počítače. Ty již mají širokou škálu možností od freediving módu, po jednoduché potápěčské funkce až po sofistikované s možností přepínání plynů.

Jaký si tedy vybrat pro sebe?

Potápěčský počítač v konzoli

V konzoli je počítač integrován často vedle manometru a kompasu. Do nedávné doby bylo toto uspořádání standard a stále má své fanoušky.

Výhody: Vše je na jednom místě, jedním pohledem zkontrolujete hloubku, tlak v lahvi, směr a čas. Vše je připojeno k automatice, takže riziko, že něco zapomenete je minimální.

Nevýhody: konzola je celkem veliká a neohrabaná a stále někde visí.

Určení: rekreační potápěči, kteří si na toto uspořádání zvykli a nechtějí jej měnit. 

Počítač na zápěstí

Jsou populární, jsou v podstatě nejlevnější. Velikostmi jsou od větších hodinek, až po relativně velké počítače s velkým displejem. Umí zobrazovat poměrně velké množství údajů (hloubku, čas, zbývající čas, případné decozastávky, sycení dusíkem, ryhlost výstupu a další). Je možné je použít i jako freediving počátače. Jejich rozsah je veliký, od nejjednoduššího Cressi leonardo až po třeba Sunto He2, který umí i heliové směsi. Některé umí připojit i externí zařízení, jako třeba tlakové sondy.

Výhody: Mají dostatečnou velikost, jsou dobře čitelné, na trhu je veliký výběr typů s různým stupněm výbavy.

Nevýhody: Poslední dobou se rozmáhají OLED počítače a některé funkce se stěhují do nich. Jejich algoritmy jsou pevně nastaveny a nejde s nimi pracovat.

Určení: Rekreační nebo techničtí potápěči, kteří hledají efektivní poměr cena / výkon

Počítač na zápěstí velikosti hodinek

Kompatní verze zápěstního počítače. Mají většinu schopností a vlastností jako standardní počítače na zápěstí a navíc mohou plnit funkci hodinek mimo potápění. Menší display znamená, že se musíte na čtení údajů více soustředit nebo je nutné občas přepínat obrazovky, aby jste se k informacím dostali.

Výhody: Hodinky a počítač v jednom.

Nevýhody: Pokročilejší funkce nejsou k dispozici. Malý display, méně informací.

Určení: Rekreační potápěči, popřípadě techničtí potápěči jako záložní nebo sekundární počítač.

OLED počítače

divesoftVelké počítače, s velkým, barevným displejem, vybavany jsou mnoha pokročilejšími funkcemi. Některé mají i rozšiřují funkce a dají se použít například jako analyzátory pro Nitrox nebo Heliox.

Výhody: Spoustu informací, velké, čitelné displeje, pokročilé funkce, možnost úpravy parametrů.

Nevýhody: Snad jen jejich cena, která postupně padá. 

Určení: pokročilí potápěči se sklonem k technickému potápění, RB potápěči.

 

Jaký je pro vás jen jen otázkou vašich preferencí a finančních možností. Bezpečné jsou všechny, pracují s podobnými algoritmy, které jsou léty ověřeny.