Octopus CB

Je sidemount i pro tebe?

Sidemount systém se vyvinul z jeskynního potápění azpočátku byl vnímám jako technické potápění. Ale čím dál více rekreačních potápěčů objevuje jeho kouzlo.

Sidemount byl logické pokračování jeskynního potápění. Tato konfigurace umožnila plnou kontrolu nad výstrojí a snadnou odnímatelnost výstroje po částech. Ale to nejsou jediné výhody této konfigurace.

Výhody sidemount systému

altermativy sidemountSkoro každý potápěč časem kouká po sidemount systému. Jen někteří ale najdou odvahu to zkusit.

Hlavní výhodou je rovnováha. Flašky zavěšené na bocích po stranách umožní snazší kontrolu rovnováhy. S flaškou (nebo flaškami) na zádech je skoro nemožné zaujmout jakoukoliv pozici. Na břiše nebo na zádech ano, ale boku to již tak snadné není, flašky mají tendenci potápěče přetočit.

Další výhodou je větší objem plynu. I když budu mít lahve 2 x 12l, mám stále více plynu než v 1x 15l a stejně jako v twinu. Je to dobré řešení pro ty, kteří chtějí vždy být první na břehu s prázdnou flaškou.

Další výhodou jsou dva nezávislé první stupně. Pokud je nějaký problém, je na něj jasně vidět a je více času na jeho vyřešení.

Mnoho potápěčů si po delších ponorech s konfigurací lahve na zádech stěžuje na bolesti zad (já taky). Sidemount je řešení, protože váhu rozloží přirozeně na boky a to nejen pod vodou, ale i nad vodou. A pokud to podmínky dovolují, je možné lahve připojit až ve vodě nebo do vody skočit s jednou lahví druhou připojit až ve vodě.

Velikost BCD pro sidemount je také výhodná, zvláště pro notorické cestovatele. Vše je mnohem skladnější.

Potápět se můžete i v konfiguraci single single sidemount, ale to se moc nepoužívá, protože je zhoršená kontrola vztlaku.

Když to má tolik výhod, proč se s tím nepotápí všichni? Bohužel je zde také několik nevýhod. A někteří, kteří by to rádi zkusili, jsou prostě líní na změnu.

Nevýhody sidemount konfigurace

Konfigurace je standardně taková, že na každé lahvi je automatika a manometr na na krátké hadici. Na jedné lahvi je připojen BCD. Pokud používáte sucháč, potom se připojuje na druhou lahev. Dále jsou rozdílné délky hadic od standardní konfigurace monolahev na zádech nebo twin. Pokud jedete na dovolenou, kde si lahve pronajímáte, zaplatíte více za plyn i za pronájem. Takže pořízení a přezbrojení na sidemount je finančně náročnější. A stejně musím mít ještě jednu potápěčskou sadu pro rekreační potápění v zahraničí.  

A co vy, jste sidemount? Nebo jste si jej jen vyzkoušeli? Podělte se s námi v komentářích.