Octopus CB

Jsou ženy lepší potápěči než muži?

Je pro muže takovéto normální "koupání" nudné? Je naopak pro ženy honba za hloubkou nezajímavá?

Mr diverZa mnoho let potápění jsem mluvil s mnoha potápěči (a potápěčkami) nejen na břehu českých lomů, ale i moří. A čas od času narazím na jedince, pro které je chorvatské potápění "nuda". Musí aspoň na vrak nebo lokalitu, kde si mohou sáhnout na na 40 a více. Nebo proud, ať je trochu adrenalin. Není jich mnoho, ale jsou. A zajímavé je, že jsem potkal jednu jedinou ženu (ahoj Ewka), která měla touhu padnut do 100 metrů. Jsou proto muži lepší potápěči?

Hormony a pocity

Muži asi hledají svůj příděl adrenalinu. Vždyť na souši je to podobné - závodníci, piloti, ... A pokud se spojí pod vodou muž a žena, prý to muže vybičuje k další várce testosteronu a adrenalinu.
Ženy naopak jsou opatrnější. Asi ze své podstaty.

Vyvážení, pohyb a teplo

Ženy mají jinak rozložené tukové zásoby než muži a obcvykle mají vyšší procento tělesného tuku. To znamená, že jsou lépe izolované a odolnjší vůči chladu a vydávají méně energie. A méně energie = menší spotřeba vzduchu.

Komunikace

Ženy umějí komunikovat neverbálně lépe než muži - musí se domluvit s miminem. A to jí dává náskok při čtení okolí a orientaci se v podvodním prostředí.

Zaměření na detail

Muži jsou od přírody více zaměřeni na detail. Ženy naproti tomu si spíše uvědimují prostor. To v kombinaci s opatrnějším přístupem znamená, že ženy se méně dostávají do kontaktu faunou a flórou.

Když to není v nohách

Muži se obecně snaží spoléhat spíše na sílu horních končetin. Ženy - opět jinak - na dolní končetiny. To, v kombinaci s lepším vyvážením a uvědoměním si prostoru okolo sebe vede k účinějšímu plavání. Ženy obecně uplavou stejnou zdálenost na méně kopů.

A zase jsme u spotřeby vzduchu

Když sečtu všechny technické rozdíly - efektivnější pohyb, vyvážení, orientace - a fyziologické rozdíly - menší plíce, menší vzrůst - vychází jen jediné. Ženy na stejnou vzduchovou zásobu vydrží pod vodou déle než muži.

Schválně pozorujte své kamarády/kamarádky. Jak se pohybují, jak to dělají? Můžeme se od sebe navzájem i něco naučit.