Octopus CB

Kdy je dítě připravené se potápět?

Děti se podle některých škol mohou potápět již od 10 let. Je to dost nebo málo? Mají na to, aby pochopily rizika spojené s pobytem pod vodou?

Většina potápějících se rodičů často řeší otázku, kdy je možné vzít své ratolesti pod vodu. Je potřeba vyřešit dva pohledy na věc.

Fyzické schopnosti

Fyzická schopnost se potápět je samozřejmě důležitá. Umí plavat? Dětské tělo se stále vyvíjí. Ale většina lékařských odborníků se shoduje, že od 10 let může do omezené hloubky. Dětské kurzy, podle školy, jsou již od 10 let (PADI) nebo od 12 let (SSI). A obě uvedené se shodují, že maximálně do 12 metrů.

Psychické schopnosti

Umět číst, psát, počítat. Umět vstřebat informace a nakládat s nimi. A hlavně musí zahodit pocit, že není nesmrtelné. Musí pochopit fyziku plynů /stlačitelnost/ a proč roste tlak. A proč je to pro nás nebezpečné. A musí mít dostatečnou kázeň, aby dokázalo dodržet předepsané postupy. Že by v tomto věku některé z nich neumělo s potápěčkým počítačem je skoro nemožné (tablety jsou na ovládání složitější). Spíše je větší problém, aby dokázalo porozumět zobrazeným údajům a správně je interpretovat. 

Najít správnou cestu

Nezaškodí, pokud budoucí potápěč navštěvuje nějaké vodní kroužky. Plavání, záchranáře nebo něco podobného. Skoro v každém městě s bazénem se najde něco podobného.

Najít správného instruktora

K dětem je potřeba jiný vztah než k dispělým. Nevydrží tak dlouho pozornost, vyžadují více hry. 

Správné načasování

Ve školním roce není moc vhodný čas. Jsou úkoly, jsou povinnosti. Určitě není vhodné omezovat čas na kurz nějakými pevnými termíny, jako třeba "než odjedeme na dovolenou". Ale právě třeba v průběhu dovolené se to přímo nabízí. Potomka zabavíte a vyplníte čas na dovolené.

Radost z potápění

Pokud se začnete po skončení kurzu společně potápět, netlačte a nechvátejte. I když vy (já) si rád potápění užiji mírou vrchovatou, pro děti to nemusí být to pravé a mohli by jste mu spíše potápění znechutit.

Velikost vybavení

Tohle je velký problém. Děti jsou menší a jinak proporčně stavěné. A rostou. Je potřeba vybrat vybavení tak, aby jim padlo. A to bývá, hlavně u neoprénů velký probém. Nový se sice dá koupit, ale taková investivće je vždy na pár měsíců. Pokud chvete ušetřit a zakoupíte větší, bude mu zima. A tak je to se vším. Rovněj vaše 15litrová lahev asi bude příliš velká.

Trpělivost

Té bude potřeba spoustu. Ale nakonec se vám odvděčí krásnými společnými ponory.