Octopus CB

Konfigurace hadic

O konfiguraci hadic a jejich délkách se vedou často urputné spory mezi příznivci jednotlivých škol. Ale na krvavou řež to není. Pojďme si vysvětlit, kdy a jaké konfigurace jsou vhodné a proč.

První otázky od nových potápěčů většinou směřují k hadicím a jejich konfiguraci. Viděli sami potápěče se standardní rekreační konfigurací, s DIR konfigurací, + nějaké další modifikace a to nemluvím o sidemount. Pojďme jednotlivé konfigurace projít a podívat se, jaké výhody poskytují. Sidemount si necháme na jindy, to je kapitola sama pro sebe.

Rekreační konfigurace

rekreační konfiguraceTo je ta, se kterou se učí potápět ve většině škol (PADI, SSI, a další). Hlavní automatika na krátké hadici a octopus (záložní automatika) na hadici dlouhé, která je přichycena k BCD. 

Pojďme si rovnou říci, že vyjma jednoduchosti tato konfigurace nepřináší v podstatě žádné výhody. Jedna jediná (diskutabilní) se zde dá spatřit. Při výcviku nových potápěčů na podání octopusu svému budymu nemusí tento vyndat svoji automatiku z úst.

Přináší spíše spoustu nevýhod. Určitě jste viděli spoustu potápěčů tahat svůj octopus po dně jako kačenku. Po pár ponorech taková automatika, když ji budete potřebovat, pravděpodobně vypoví poslušnost. Představme si modelovou situaci OOG (Out Of Gas) - tedy mému buddymu došel nebo dochází vzduch. Připlave ke mne, oči navrch hlavy, pravděpodobně mu cuká bránici a moc, moc se chce nadechnout. A já mu podám svůj octopus, ktery jsem táhnul půl ponoru v blátě. Takže první nadechnutí nebo stisknutí sprchy dá místo vzduchu směs bláta, kamínků a vody. Strašně příjemná situace.

Postup předání automatiky

Správně by jste měli buddymu předat svůj octopus. Tím by mělo být vše vyřešeno.

Realistický postup předání automatiky

Buddy popadne to, co máte v ústech, protože od toho jdou bublinky, a sebere vám to. Je na vás nelepený (opravdu krátká hadice) a vy nemáte prostor hledat vlající octopus někde vpravo dole. Ergo kladívko, problém máte obá.

DIR konfigurace

DIR konfiguraceDIR konfigurace nastavuje délky hadic jinak. První změna je, že hlavní automatika je na douhé hadici. O dost delší než rekreační délky. Bývá kolem 1,80 m. A tato hadice má i svoje umístění. Od prvního stupně jde podél láhve (twinu) po pravé straně dolů a pak zpět pod rukou nahoru, zepředu přechází na levou stranu a za krkem potápěče potom zprava do jeho úst. K délce hadice se dostaneme. Octopus proti tomu je na krátké hadici, pod pravou rukou je uchycen buď na popruhu BCD nebo - a to častěji - na smyčce z gumycuku visí okolo krku těsně pod bradou.

Délka hadice octopusu

Octopus je v této konfiguraci určen pro mne, jako moje záloha. A z toho také vycháztí tato konfigurace. Délka je co nejmenší, aby se druhý stupeň nikde neplácal, nikde nevisel. Umístění na popruhu BCD je sice fajn, ale v případě potřeby jej musíte uvolnit - to chce čas. Umístění na smyčce pod bradou je lepší, protože jsem schopen si octopus podat do úst třeba jen pohybem předloktím, ani nepotřebuji prsty. Octopus je čistý, není možné jej nikde tahat po zemi. (ano, pokud se budete někde plazit po břiše v bahně, dojde také újmy).

Délka hadice hlavní automatiky

Hlavní automatika je na dlouhé hadici. Pokud je problém, podávám hlavní automatiku buddymu a sám přecházím na octopus. Důvod je zřejmý - podávám automatiku, která 100% funguje, je čistá, je rozdýchaná. Stejně, pokud bude mít buddy problém, instiktivně sahne po tom, co máte v hubě, nebude hledat žádnou automatiku zavěšenou někde bůhví kde. Sám potom přecházím na svoji záložní.

Délka hadice - douhá hadice má smysl při jeskynním nebo vrakovém potápění. Je potřeba, aby potápěči mohli plavat za sebou. To by s rekreační délkou hadice moc nešlo. Spousta potápěčů dlouhou hadici nosí i na ponory do otevřené vody. Důvod, ačkoliv jej pousta potápěčů nezná, je prozaický. Ten, kterému jsem dal svoji automatiku, řeší spoustu problémů, má tozhozený vztlak, mohl přijít o masku a podobně. Je potřeba mu dát prostor, neohrozit sebe a buddyho kontrolovat přidržením na délku ruky. 

A to zvláštní vedení dlouhé hadice? Někde ji musíte poskládat, aby nikde netrčela a nevlála, aby byla co nejvíce u těla.

Postup předání automatiky

Pokud předáváte automatiku s dlouhou hadicí, vezmete ji pravou rukou za hadici těsně u automatiky, levou přendaváte hadici přes hlavu. (Pozor na šnorchly, držáky kamer, držáky světel a podobné bazmeky na hlavě. Pokud tam jsou, většinou to skončí stržením vlastní masky.) Buddy automatku od vás převzeme, vy si jej levou rukou přidržíte za popruh BCD. Pravou rukou přejdete na vlastní záložní automatiku a pak uvolníte část hadice vedoucí okolo lahve na pravé straně k automatice nyní již používané buddym.

Modifikovaná rekreační konfigurace

Alternativní rekreační konfiguraceSnaha je přiblížit se DIR konfiguraci s tím, co mám. Tedy první bod je prohodit si automatiky, hlavní si dát na delší hadici, záložní na kratší. Octopus - nyní již na krátké hadici - zavěsím na krk. Z hlavní automatiky - na dlouhé hadici - dýchám. Výhody - postup předání automatiky je velmi podobný tomu v DIR provedení, octopus nikde netahám v blátě, je po ruce. Omezení je, že potápěči při sdílení vzduchu musí plavat vedle sebe. Za sebe se díky délce hadic nemohou složit. Druhou nevýhodou je malá délka hadice k hlavní automatice, kdy pod rukou nejde vést. Je tedy potřeba ji nechat vést pravou stranou na ramenem. Dost vyčnívá a je na to potřeba myslet.

Postup předání automatiky

Je stejný jako v DIR konfiguraci, jen není potřeba přehazovat hadici přes hlavu. nevýhodou je menší délka hadic, potápěči potom plavou v sevřenější konfiguraci.