Octopus CB

Kurzy OWD a AOWD a spotřeba vzduchu

V minisérii o spotřebě vzduchu se bereme postupně na paškál příčiny zvýšené spotřeby vzduchu. Jedna z nich je vlastní kurz OWD. Proč?

Ilustrační foto www.freeimages.comTeď nechci paušalizovat, ale vzpomeňte si na svůj kurz OWD a AOWD. Když zavzpomínám na svůj, tak v OWD kurzu jsme se v podstatě o správném vyvážení vůbec nebavili. Na to jsme tak nějak museli přijít sami. Pokud se nechceme plazit po dně, musíme být schopni se udržet v nějaké hloubce. Až na našem AOWD kurzu se začal trénovat vztlak a vyvážení. Ale to už je skoro 20 let.

Jenže před nedávnem dělala kurz moje žena a moje dcera. A pocitově průběh OWD kurzu je ten samý (jiný instruktor, jiná škola). Více se na dně klečí než by se vznášelo. A potom se uplave nějaké to kolečko po lomu, aby se aspoň trochu plavalo. Ale opět se moc neřeší správná poloha těla ve vodě a tréninigu správného vztlaku se věnovalo dohromady 30 minut? 

Na druhou stranu - v kurzu je potřeba projít asi 20 cviků. S omezenými hodinami pod vodní hladinou na to není moc času, pokud se škola má vejít do rozpočtu.  

Jenže tréninkem vyvážení si prodloužíte své radosti pod vodní hladinou do budoucna. Takže milí nový OWD potápěči, nezbyde vám, než trénovat na svých ponorech. Ano, z počátku to bude obtížné. Na prvních ponorech se budete snažit 20 minut správně vyvážit, pak zažijete asi 3 minuty toho správného beztížného stavu. Za schvíli si to zase rozhodíte a budete se snažit najít ten správný okamžik znovu. Ale čas pro "srovnání se" bude čím dále kratší. Až jednou hupsnete do vody a ono to přijde samo...