Octopus CB

Nákup výbavy - chyby nováčků

Jste potápěč a rychle potřebujete svoji výbavu. A všude okolo vás je plno eshopů s lákavou a zaručeně nejlepší nabídkou. Co si koupit, co počká?

Pořizujete si svoji první výbavu. Listujete eshopy a koukáte, co kde mají nového. Speciální křídlo, super výkonná automatika do chladných vod, neoprén ze zaručeně revolučního materiálu, počítač s milionem funkcí, který bliká, hraje a dají se na deku hrát piškvorky. Ano, to vše můžete mít. Ale je to pro vás to nejlepší?

Pár tipů pro nákup vaší první výbavy, aby jste se netrápili jako mnozí z nás. Nebudeme zde mluvit o masce, tu už musíte mít svoji na kurzu. 

Základy jako první

Jak už jsme psali v jednom z předchozích článků - co si koupit nejdříve - je nutné se rozhodnout. A hned na začátku je na výběr ze dvou položek, která ani jedna není z těch levnějších. Počítač nebo neoprén? Určitě se vyhněte rychlým úvahám typu: koupím si teď 7mm neoprén, je v akci a podobně. Vyhněte se nákupu nožů, drahých svítilen, čelovek, chrastítek a dalšího (zatím) nepotřebného haraburdí. Investujte své peníze do dvou položek. Neoprénu - takového, který odpovídá vašemu potápěčskému zaměření, a počítače, který vám vyhovuje. Ne nutně v tomto pořadí, ale toto jsou dvě položky, které nejsou levné a jsou základní.

Počítač

Ten hlavně kvůlu tomu, že je váš, že z něj za chvíli budete umět číst údaje mrknutím oka a budete vědět, co který čudlík dělá i po slepu. A historie v něm bude jen vaše.

Noeprén

Kvůli pohodlí. Pokud neoprén nesedí, je to otrava. A kvůli hygieně.

Pokračujte v učení

Spousta nových potápěčů má pocit, že "má lehké nohy". Místo, aby se soutředili na kontrolu vyvážení a rozložení zátěže, koupí si... tzv psí dečky. Tedy dodatečnou zátěž na holeně. A pokud si na to zvyknou, o několik let později s sebou stále tahají krámy navíc. Pokud si to uvědomí včas a naučí se potápět bez nich (obykle tak, že je zapomenou doma), zůstanou ležet ve skříni jako tichá vzpomínka na vyhozené peníze.

Věci na sebe nabalujte postupně. Pokud máte problémy se vztlakem a najít na první dobou inflátorovou hadici je problém, určitě není dobrý nápad koupit si velkou svítilnu a foťák a začít vše tahat s sebou. Nejprve szvládněte sebe, potom se nauště potápět s lampou a až potom si přiberte foťák.

Nedovolte ostatním kontrolovat a upravovat vaši výstroj

Vždy si kontrolujte vše sám. Nedovolte nikomu na nic sahat, nebo s něčím točit. Sám na sebe jste pečlivější. To platí hlavně na safari lodích, kde posádka občas ráda pomáhá a kontroluje lahve potápěčů před vstupem do vody. Věříte jim natolik? Oni se topit nebudou!

Učte se od zkušenějších

Dívejte se, co dělají ostatní potápěči. Proč si na tuto lokalitu berou rukavice a před chvíli je neměli? Pochopíte až při sestupu podél sestupového lana.

Nevynechávejte plán ponoru

Pokud ostatní vynechají plán ponoru, je snadné je následovat. Ale je možné, že oni sledují plán, který si vytvořili již při předcházejích ponorech.  Mají jinou spotřebu vzduchu nebo jinou představu o ponoru. Ptejte se.

Nekopírujte slepě své "starší" kamarády

Většina potápěčů (i těch délesloužících) je ověšena spoustou karabin. A budou tvrdit, že jen ty jejich z prodejny XY jsou správné a nejlepší. Vždy se podívejte na typ karabiny. Nemůže se tam náhodou vlasec nebo šňůra zaseknout sama úplně náhodou? Pokud ano, zahoďte ji, nejlépe co nejdál.