Octopus CB

Nůž nebo nenůž

Potápěč musí mít nůž a čím větší tím lepší (potápěč). Je to pravda nebo další mýtus?

Pro potápěče je důležitý nůž. A čím větší, tím lepší. - to je jedno z klišé, kterými trpí nejen laická veřejnost. Ale je to pravda?

Pokud se laik dostaví do obchodu s vybavením pro potápění, většinou skončí u svítidel, počítačů nebo u vitrínky s noži.

Odkud tento mýtus pochází?

Když se podíváme na komerčně produkované filmy o potápění, tak vám bude vše jasné. Nůž má potápěč proto, aby zahnal žraloka, popřípadě obří chobotnici nebo oliheň. Nůž se dává na lýtko a musí být aspoň jako lýtko dlouhý.

Druhou kategorií jsou válečné filmy. U vojenských potápěčů v době války byl nůž zbraň. Podle toho také vypadal. Ale mírový potápka koukající se na rybičky?

Moderní potápěč

Moderní potápěč nebude s nikým bojovat, takže obvykle nepotřebuje velký nůž. Ten totiž sám o sobě představuje riziko zapletení se do něčeho, protože výrazně odstává z profilu potápěče a poskytuje spoustu míst, za které se může cokoliv zachytit.

Na rozdíl od již zmíněných vojenských potápěčů, máme spoustu dalších možností, kam nůž uchytit. Třeba na žaketu (BCD) - na popruhu, ramenním popruhu, inflátorové hadici. Nebo i BCD s vlastním místem pro uchycení nože. A v těchto místech je většinou mnohem dostupnější. Dále je také rozdíl v materiálech. Moderní materiály jako titan nebo nerezové oceli mnohem lépe odolávají prostředí.

Dnes již potápěč s nožem nebojuje. Potřebuje s ním co nejefektivněji se vyprostit ze svého případného upoutání. Ať již z nějaké šňůry, vlasce nebo rostlin. Takže nůž

  • by měl mít čepel, ale nemusí být nijak veliká,
  • by měl mít háček na zachycení a přeříznutí šňůry
  • by neměl klouzat v ruce a vůbec se dobře držet i v silných rukavicích
  • neměl mít ostrou špičku, kterou se můžete zranit nebo si udělat díru do výstroje (taková díra v sucháči je pěkný problém)

Náhrady nože

Nejjednodušším nástrojem, kterým se dá nůž rychle a bezpečně nahradit, jsou trauma nůžky. Mají několik výhod

  • nejsou ostré (špičaté)
  • mají zkosení mezi držením a pracovní plochou, tak se dobře drží
  • jsou lépe ovladatelné jednou rukou (zkuste nožem přeříznout plovoucí šňůru jednou rukou)

Nůžky je potřeba vyzkoušet, jestli se dají dobře uchopit i v silné rukavici.