Octopus CB

Pět triků pro pohodlnější potápění

Snadná řešení pro pohodlnější potápění, i když někdy vypadají jako padlé na hlavu, mohou pomoci a usnadnit život.

Snadná řešení pro pohodlnější potápění, i když někdy vypadají jako padlé na hlavu, mohou pomoci a usnadnit život.

Sáček nebo šampón

Znáte to: na přeplněné lodi, vedrem padají mouchy, a vy se snažíte na sebe narvat neoprén. A přes ten kotník to stále nejde. Jsou tři řešení, které mohou pomoci.

  1. Obyčejný mikrotenový sáček z obchoďáku - navlečte na nohu, ruku a neoprén po něm snadno sklouzne.
  2. Druhá možnost je vozit si s sebou tekuté mýdlo s vodou zhruba v poměru 1:1 v nějaké lahvičce s rozprašovačem. Stačí nohu, ruku nastříkat a rozetřít. A opět po kluzké vrstvičce neoprén snadno sklouzne.
  3. Třetí možností je použít specializovaný pudr - opět k dostání v potápěčských obchodech. Ale stejnou službu vám udělá dětský pudr, která je asi 30x levnější.

Obě řešení funguji nejen pro klasické neoprény, ale i pro latexové návleky na suchých oblecích.

Svíčka na zipy

Zipy je potřeba ošetřovat. Většina slušných výrobců obleků dodává o nějaký ošetřující prostředek ve formě vosku nebo jiného maziva na zipy. Pokud nemáte, stačí svíčka. Nejlepší ze včelího vosku, ale obyčejná svíčka také dokáže divy. Budete ji muset použít asi před každým ponorem, protože svíčkový vosk nedrží na zipu tolik, jako ty specializované, ale za tu cenu....

Šampón na masku proti mlžení

Dětský šampón nebo, když už používáte tekuté mýdlo na manžety, použijte to. Před ponorem vstříkněte pár kapek na zorníky masky (zevnitř), rozetřete, vypláchněte. A máte po mlžení.
Pozor: pokud používáte krémy na obličej (opalovací nebo jiné, dámy), tak vám ani tohle nepomůže. Před ponorem je potřeba obličej umýt.
Dále bývá problém, když nasadíte masku na zpocenou pokožku. Opět umýt a pokud je vám horko, ponořte obličej bez masky na chvíli do vody.

Pokud jste zapomněli, mělo by stačit do masky plivnout a rozetřít po zorníku. Samozřejmě vypláchnout.

Gumycuk jako univerzální upínání

Většinou nám stačí nějaká karabina a snadno si foťák, světlo připevníme k BCD. Ale i plandající hadice nebo další části výstroje je potřeba připevnit. Nebo pojistit. Nesnadnější řešení - gumicuk. Buď ten z metráže, který si nařežete na správnou velikost nebo ten automobilový s háčky na konci. A připevnit si cokoliv na nohu nebo ruku není problém.
Výborný nápad je pojistit si počítač pomocí gumycuku. Pokud vám praskne řemínek (a stává se to), nespadne počítač z ruky, ale zůstane připevněn ještě pojistkou.

Další - levnější - variantou je nastříhaná duše z kola.

Vlněné rukavice

Ve studené vodě, kolem 4 - 7°C je prostě při delším ponoru zima. Pomůže si vzít slabé vlněné rukavice pod neoprénovou. Vlna, na rozdíl od ostatních materiálů, udržuje svou schopnost izolovat a hřát i pokud je mokrá.

 

Snad vám tyto tipy usnadní potápěčský život.