Octopus CB

Pět typů pro lehčí oblečení neoprénu

Klasická situace. Snažíte se dostat do neoprénu, který je po zimě nějaký menší. Zpocení, pot vám teče do očí. Začínáte si myslet, že šachy jsou docela fajn sport. Okolí se už otevřeně tlemí vaším tanečním kreacím. Ale nakonec zvítězíte. Jste v tom!

Neoprén proto, aby pracoval jak má, musí těsně přiléhat na tělo. I když výrobci dávají na vnitřní stranu různé materiály, se kterými by mělo být oblékání snazší, není to vždy úplně jednoduché. Obzvlášť, pokud je vám horko. A nedej bože ještě chvátáte. Ale nakonec jste oblečení. Absolutně vyčerpaní, zralí akorát tak do postele a ne na ponor, ale oblečení.

Svlékání neoprénu po ponoru také není nic moc. Obzvláště ty se zapínáním vzadu se nedají bez pomoci snad svléci. Máme pro vás 5 typů, které by vám mohly pomoci. 

Vložka do obleku

V podstatě cokoliv, co vytvoří klouzavou vrstvu mezi vaší kůží a neoprénem. Funkční tričko, lycrová ponožka. Ty navíc mají tu vhodu, že je to další vrstva, která vám poskytuje ochranu před chladem. Někdy stačí i igelitová taška nebo tekuté mýdlo jako dočasná mezivrstva.

Při výběru nějaké chemické klouzající vrstvy zvažte její delší působení na kůži. Různé pudry nebo lubrikanty, kondicionéry, případně čistící prostředek (jar například), může při delším těsném styku s kůží způsobit její podráždění. Další mohou mít negativní vliv na mořské prostředí (kupodivu opalovací krémy) a nebo mohou zničit váš neoprén.

Nerozčilovat se

Natáhnout neoprén přes suchou kůži je těžké. Přes zpocenou a lepkavou kůži je nemožné. Takže je potřeba se tomu vyhnout. Oblékejte se ve stínu, před oblékáním si dejte chladnou sprchu (v tropech, v 10°C někde na lomu asi zbytečné). Namočte oblek, voda ve vnitřních vrstvách neoprénu hodně pomůže. Znám i potápěče, co se oblékají do neoprénu přímo ve vodě.

Nestydět se požádat o pomoc

Od toho buddy přece je. A ponor začíná již na břehu. Takže se nestyďte požádat buddyho o pomoc při přetažení neoprénu přes ramena, o pomoc s úpravou manžety na krku nebo zapnutí zipu. Ale nečekejte, že vás do neoprénu našťouchá bez vaší pomoci. To jsem také už viděl, jak tatínek oblékal syna do neoprénu a ten si mezitím něco psal na mobilu. Ale vydržel to jen dvakát (ten tatínek, mobil nevím).

Narolovat to

Pokud to prostě nejde taháním, je potřeba vymyslet jiný způsob. Otočte neoprén naruby a potom se do něj postupně narolujte. Starší si vzpomenou, že dámy takto oblékaly punčocháče.

Vyměnit oblek

Pokud vám tedy ty svině kalorie už oblek přešili natolik, že se do něj nevejdete, není jiná možnost, než si koupit nový. Neoprén musí sedět (už z podstaty své funkce). Pokud si vyberete mezi konfekčními velikostmi, máte vyhráno. Ale když, jak kdysi poznamenala jedna prodavačka: "pán je mimo tabulky", je nutné zvážit ušití neoprénu na míru. To již nebývá tak úplě levná záležitost, ale  na druhou stranu, míte jistotu, že vám 100% padne.