Octopus CB

Pití a potápění

Na potápěčské dovolené si často dáme pivo, víno, nějaký koktejl. Většinou po potápění, ale i vychlazené pivo mezi ponory je lákavé. Je to špatný nápad?

Může se zdát, že pití a potápění jde ruku v ruce. Vždyť potápěči jsou výborní parťáci při pitkách, umí výborně vyprávět a vydrží vždy nejdéle. A co by mohlo být lepší, než se po ponoru natáhnout na palubu a dát si dobře vychlazený pivko?

Ale také existuje rčení "první drink, poslední sestup".
A neberte jej na lehkou váhu.

Alkohol má jednu krásnou vlastnost. Uvolňuje a usnadňuje nám rozhodování. Ale musíme si také uvědomit, že potápění je většinou i hodně fyzicky náročné. Je také psychicky náročné, musíte sledovat přístroje, okolí, často v omezené viditelnosti, budyho. Můžete se dostat do situace, kdy je potřeba bleskově se rozhodnout. A to může alkohol zpomalit. A pak vám ta jedna, dvě vteřinky může chybět.

O alkoholu je spousta studií. Vliv na řidiče, na sportovce, na šachisty... A také na potápěče. Účinky alkoholu známe, většinou jsme je poznali na vlastní kůži. A jeden z těchto výzkumů tvrdí, že asi 50% potápěčských nehod má někde v pozadí alkohol.

Alkohol zahřeje

Není to pravda. Opak je pravdou. Alkohol roztáhne cévy a zvýší průtok krve. A tím nastane právě obrácená situace - začneme se rychle zbavovat tělesného tepla. A protože voda odvádí teplo 25x rychleji než vzduch, je podchlazení na cestě. Alkohol také potlačí počáteční třes při prvním pocitu zimy. Tento svalový třes má za úkol pohybem vytvořit a doplnit unikající teplo. A ten na počátku chybí.

Alkohol také zvyšuje krevní tlak. Takže každý, kdo již trpí vysokým tlakem si to může připsat jako další faktor pro přiblížení se k infarktu.

Dusík a dusíkové opojení ve větších hloubkách je velmi podobné účinkům alkoholu. A když se spojí dusík a alkohol...

Alkohol a DCS

Jestli alkohol zvyšuje předpoklad dekompresních onemocnění nikdy nebylo uspokojivě dokázáno. Pár studií bylo, ale výsledky jsou nejednoznačné. Ale ve spojení s rozšířením cév to znamená, že pokud již bublinky v krvi jsou, dostanou se dále, do menších cév. A můžete se nasytit dusíkem více, než předpokládají počítače nebo tabulky. A vysycovat pomaleji.

Alkohol dehydruje. A dehydratace přispívá k vzniku DCS, protože tkáně nejsou dostatečně proplachovány, krev je hustší a hůře rozpouští plyny.

Takže na dovolené klidně pijte. To k dovolené patří. Ale vždy si sami zvažte, jestli jste natolik v pořádku, že můžete do vody. Jste ve vodě nejen sám za sebe, ale také za svého budyho!