Octopus CB

Potápěčská výstroj - mokrý oblek

Něco málo o mokrých a polosuchých potápěčských oblecích. Proč a jaký si koupit, jejich výhody.

Ilustrační fotoCo je neoprén

Neoprén je obchodní značka syntetické, chlorbutadienové pryže. Ten vzniká vulkanizací běžného neoprénu, kdy v jeho struktuře vzniknou mikrobublinky naplněné inertním plynem, který má velmi malou tepelnou prostupnost. Tím se již tak dobré izolační vlastnosti této pryže zvednou. Více o výrobě neoprénu pro potápěčské obleky na Stranách potápěčských - výroba neoprénu.

Jak to funguje

Po zanoření vnikne pod oblek trocha vody, které se rozestře v malé vrstvičce. Toto malé množství se velmi snadno a rychle ohřeje na tělesnou teplotu. A jak dlouho nám bude teplo závisí na izolačních schopnostech neoprenu a na tom, jak dobře nám oblek "sedí".

Jak koupit neoprén

Oblek by měl být dostatečně těsný, aby nevznikali faldy a nezatékala pod něj další studená voda. Ve faldech je hodně vody, kterou si nedokážete ohřát. Ta se potom přelévá a "studí".  Pokud nesedí manžety, přitéká pod oblek další studená voda a musíme ji stále ohřívat.
Z toho by jste mohli nabýt dojmu, že oblek, který vymáčkne z hlavy oči a ve kterém zmodrají ruce, je ten pravý a bude v něm teplo. Ale pod vodou je potřeba se také pohybovat. Takže správný střih a velikost je velmi důležitá.

Obleky sjou vybaveny na manžetách různými zipy, které umožní snadnější svlékání a oblékání. Daůší zip je umístěn na přední části nebo na zádech pro snadné oblékání. Zip na zádech déle vydrží, je více ochráněn, neláme se, bohužel se většinou sami nesvlečete ani většinou neoblečete. Koneckonců, máme budy systém, ne?. Naproti tomu se zipem na přední části se zase sami snadno svlečete a oblečete. Na tyto zipy a sestavení manžet je dobré si při koupi dát dobrý pozor. Hlavně na těsnosti manžet a na tom, jak "sedí" hodně záleží při zatékání pod oblek. Manžety jsou vyráběny několika způsoby. Buď jako čistě neoprénové se nebobez zipu. Ty jsou velmi pohodlné. Lepší "utěsnění" nabídne spodní latexová manžeta krytá neoprénovou se zipem.

Neprény (obleky) se vyrábějí buď jako kombinéza nebo dvojdílné. Kombinéza je více in, má "lepší" střih, lépa vypadá a vezete s sebou jen jeden kus. Na druhou stranu dvojdílné neoprény mají svoji nespornou výhodu právě ve zdvojení materiálu na zádech a na břiše. Pocitově bývá potom ve dvojdílném neoprenu tepleji. A lépe se oblékají.

Při koupi by jste si měli neprén vyzkoušet, zkusit v něm pobýt cca 10 minut. Zkusit, jestli se můžete snadno pohybovat, zda-li vám nedělá "faldy" nebo naopak někde neškrtí nebo netáhne. Pod vodou v něm strávíte zhruba hodinu - a nemůžete si jej sundat. A skažený ponor kvůli škrtícímu neoprénu, kdy se již těšíte, až jej sundáte, to nestojí za to. Nebo drkotat zubama a bojovat s třesavkou, když všichni ostatní jsou v pohodě - to vede jen k problémům s podchlazením. A podchlazený potápěč je celkem jistá cesta k problémům.

Neoprén se vyrábí v několika tloušťkách od 0.5mm do cca 7mm. Obecně - čím silnější, tím lepší izolační vlastnosti. A jak silný si pořídit. To je hodně individuální. Každý je jinak zimomřivý.

  • Pro teplé Rudé moře stačí 3mm neoprén
  • Chorvatsko a severní části Středozemního  moře - vystačíte si skoro vždy s 5mm neoprénem. Pokud ale chcete protáhnout sezonu, potom je lepší si pořídit 7mm neoprén
  • V českých lomech a jezerech nebo nádržích - se dá v letních měsících potápět s 5mm neoprénem. Ale v 7mm se budete cítit určitě lépe.
  • Pokud se chete potápět do vod, které mají méně než 10-12°C, potom je čas začít uvažovat o suchém obleku.

Je nutné si uvědomit také další dopad silného neoprenu. Čím silnější, tím větší vztlak. A ten musíte kompenzovat další záteží.

Doplňky - hlava, ruce, nohy

Hlavou ztrácíme nejvíce tepla. Až 80%. Na nohy a na ruce je zase nejdříve zima. proto je potřeba před prochladnutím chránit i tyto části našeho těla.

Haubna

IlustraceHaubna (kukla) může být integrovaná k neoprenu. Na druhou stranu, pokud si ji sundáte, zavazí za krkem. A když chcete silnější, máte smůlu. Zase ji nezapomenete. Pro eddělenou haubnu mluví právě možnost výměny a možnost mít jich více. Podle toho, jak se cítíme a do jak studené vody se právě snažíme vlézt.

Při výběru haubny bychom měli věnovat velkou pozornost jejímu vyzkoušení. Haubna musí být dostatečně těsná, aby pod ní nepronikali potůčky studené vody, na druhou stranu nesmí nikde táhnout nebo dokonce škrtit.

Botičky

Na nohy bývá zime poměrně brzy. Záleží hlavně na způsobu ponoru. Pokud "kopeme" v proudu, nohy se dost prokrvují a zima na ně nebude. Pokud se necháváme unášet mírným proudem a jen místy korigujeme směr, bude za chviličku pěkná zima.

Další výhodu oceníme při potřebě dojít někam na lokalitu. Botičky jsou pevné a dobže se v nich chodí.

I já jsem začínal v ponožkách a nazouvacích ploutvích. Na lodi v teplém moři je to přímo paráda. Ale jakmile začnete chodit, ponožky to nevydrží.

Rukavice

Rukavic je velká spousta. V Rudém moři je potřebovat nebudete (ani je mít nesmíte). Ale v Chorvatsku a na českých lomech je určitě využijete.

Vyrábí se v provedeních od slaboučkých 1mm rikaviček, ve kterých se obládá foťák velmi pohodlně. Střední prstové rukavice z 3mm nebo 5mm neprenu jsou vhodné na většinu lokalit. Pokud potřebujete více tepla, podívejte se po tříprstých 7mm rukavicích.

IlustraceShort (zkrácené neoprény)

Shorty se dělají z několika důvodů. Buď jako slabé neoprény pro tepelnou pohodu při delším pobytu v teplé vodě. Nebo jako doplňky ke standardním neoprénům  - jako převlečník. Zvýší se tím izolační vrstva.

Axiom o neoprénových oblecích: Každý se rok se o něco víc srazí