Octopus CB

Potápěčská výstroj - ploutve

Jaké si pořídit ploutve pro potápění. Jakou částku si mám připravit?

ploutev - ilustraceJedna z častých otázek, které nejen na kurzech slýcháme, je o výstroji. Proto se v sérii článků pokusíme zhodnotit a navést vás na jednotlivé části.

I. ploutve

Ploutví  je celá řada a dnes je možné je zakoupit spolu se zeleninou a a nakládanými papričkami v nějakém "špáru". Ovšem - nedělal bych to.

Podle způsobu nazouvání se dělí na tzv "botičkové" - obouvají se na botičku a standardní (tedy obouvají se na bosou nohu nebo na neoprénovou ponožku). Ty druhé jsou tak na plavání do bazénu nebo do rybníka. Potápět by se v nich už asi nikno nechtěl. Jejich hlavní výhohou je cena - ploutev je levnější a není potřeba botička.

Pro začátek se můžeme rozdělit ploutve podle jejich tuhosti. Asi podle očekávání

  • měkké - jsou vhodné na koupání, pro děti. Nedosáhnete s nimi žádných rychlostních výkonů, protože díky jejich konstrukci a použitým materiálům mají nižší účinnost.
  • středně tvrdé - používá asi 90% všech rekreačních potápěčů. Jde o kompromis mezi maximální účinností a námahou. Platí, že řím tvrdší ploutve, tím více "bolí nohy" :-) Musí se trénovat.
  • tvrdé - poskytují výrazně vyšší účinnost. Odmění se vám rychlejším pohybem. Na druhou stranu, pokud nemáte dostatečnou fyzickou kondici - hrozí křeče.

Konstrukce

Nejenom použité materiály mají vliv na účinnost ploutve. Konstruktéři se snaží využit pohyb a sílu nohy a maximálně vydanou enerrgii přenést na dopředný pohyb. Protože při kopu (nebo záběru) je ploutev vlastně křídlo, které se pohybuje v prostředí, řídí se jeho účinnost podobnými zákony. Síla, která byla investována do pohybu ploutve se rozloží na dvě složky - dopřednou, která potáčem pohybuje, a kolmou, která v našem případě neužitečná. Největší účinnosti je dosaženo, pokud voda obtéká ploutev pokud možno rovnoměrně, neutíká po stranách ploutve a v tzv laminárním proudění **. Pokud je ploutev příliš tvrdá, voda odtéká po stranách a rozdíl proudění mezi horní a dolní stranou ploutve je příliš velký - vznikají víry - tzv. turbulentní proudění ***, které opět snižuje účinnost záběru.

Proto se v konstrukci objevují podélná žebra, která mají dvojí efekt - usměrňují proudění a zvyšují tuhost ploutve a umožňují její příčné prohnutí  - tím se též usměrní proudění.

Další kontrukční prvek, který je možné spatřit, je podélné rozdělení listu ploutve. Opět je hlavním účelem usměrnit proudění a získat při obtékání co nejvíce dopředné silové složky.

Ohyb ploutve - souvisí s její tuhostí. Ale je potřeba si povšimnout místa, kde a jak se ploutev ohybá. Pokud je ohyb přílič blízko za botkou, nedokáže list ploutve přenést dostatečně výkon do vody.  Pokud je ohyb příliš prudký, dojde k porušení laminárního proudění a odrhávání proudnic a vniku vírů. Některé konstrukce se toto snaží potlačit umístění otvorů a pomocných žeber do této oblasti.

Styl

Ne ploutve, ale váš plavecký (někomu opravdu sluší ty oranžové). S přístrojem plaveme relativně pomalu, nechceme se unavit. To mluví spíše pro středně tuhé až měkčí ploutve. Dále do výběru ploutve asi také promluví způsob kopu. Kraulový kop je zdánlivě nejrychlejší, ale také poměrně namáhavý. Ale snadno se učí a je přirozený. Dále je možné se pohybovat tzv žabákem, střžný kop, delfín, .... Většina potápěčů jednotlivé způsoby během ponoru kombinuje, podle místa, lokality, podmínek a nálady.

Pro nádechové potápění se používají delší až dlouhé ploutve, mnohem tužší. I jejich konstrukce se odlišuje. Ale to je jiná kapitola.

Kde pořídit?

Zajděte do prodejny s vybavením pro potápěče. Prodavači sami jsou většinou zkušenými potápěči a jistě vám neporadí špatně. A zkoušejte, co vám vyhovuje.

Ceny

Ploutve dnes pořídíte za ceny několika stokorun, ale i několika tisíc. Výběr je široký a proud novinek zatím nevysychá.


** laminární roudění - proudění, kde médium proudí v tzv vrstvách, které po sobě kloužou a nemísí se. Toto proudění nastvává v pomalu se pohybujících předmětech v prostředí (nebo naopak, pokud voda protéká pomalu). V určitém okamžiku (záleží hodně na rychlosti) se proudění promění v turbulentní. Laminárná proudění má výrazně menší odpor než proudění turbulentní. Dobu, po kterou můžeme udržet laminární proudění, můžeme výrazně zvednou použitím konstrukčních prvků usměrňujích proudění. Více o laminárním proudění třeba na Wiki.

*** turbulentní proudění - proudění za vyšších rychlostí, kdy médium tvoří víry a jednotlivé vrstvy se navzájem mýchají. Turbulentní proudění na Wiki.