Octopus CB

Potápěčské školy - jaké znáte

Jaké jsou potápěčské školy? Jaké jsou směry? Ve světě existuje několik desítek potápěčských škol a směrů, certifikačních systémů. Který je pro vás ten pravý? Odpovědi hledejte zde

V podstatě je v České republice asi 5 nebo 6 nejrozšířenějších certifikačních systémů. Lyší se od sebe délkou tréninků, rozsahem a postupem výuky, metodikou. Systém v ČR, který vydává certifikace, by měl mít akreditaci Ministerstva školství ČR pro výuku.

Ale stejně vždy skončíte u toho, že potřebujete kvalitního, inteligentního instruktora. Pokud vám někdo doporučil některého z instruktorů ve vašem okolí - absolvujte kurz u něj.

Jaké systémy se tedy vyučují

PADI - www.padi.com

Je asi nejrozšířenější systém. Jeden z mála systémů, který vydává centrální výukové materiály a osnovy kurzů. Tím dokáže eliminovat proměnlivou kvalitu instruktorů. Další výhodou je multimediální výuka - v podstatě vždy se na vše podíváte na videu a potom si to teprve jdete vyzkoušet do vody. PADI nevyučuje fyziku stlačených plynů, ale to, co je důležité pro potápění. Budete se umět potápět.

SSI (Scuba School International) - www.ssiusa.com, www.ssi-cz.com

Systém, který vychází z USA a je velmi podobný systému PADI. Někteří dokonce tvrdí, že z něj vyšel. Někdo tvrdí, že to bylo obráceně. Je to jedno. V poslední době se kvalita výuky SSI velmi zlepšila a je jedna z nejlepších. Jsou k dispozici nejrozsáhlejší učební materiály a instruktážní videa v českém jazyce. Instruktoři se povinně účastní každý rok přezkoušení, mají pravidelná školení, doučování. Každý instruktor působí pod SSI centrem, které zabezpečuje budoucím potápěčům kompletní servis/ výuku, servis, plnění plynů, prodej materiálu, nebídku potáp.akcí atd./.

IANTD (International Association of Nitrox and Technical Divers) - http://www.iantd.cz/

Systém zaměřený na technické potápění. Vychází ze základů PADI, ale spíše počítá s dalším rozvíjením dovedností a vzděláváním s ohledem na vrakové, jeskynní a hloubkové ponory než s výchovou nových potápěčů.

CMAS (Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques) - http://www.cmas2000.org/

CMAS je asi nejrozšířenejší systém v ČR. Spjatý je stále s bývalým Svazarmem a Svazem potápěčů v porevoluční době. I když stále se potýká s problémy nejednotné výuky, nemá materiály (pořádní materiály), najdete v jejich řadách velikány českého potápění.
Díky problémům s materiály a metodikou můžete najít velmi kvalitní kurzy s velmi vzdělaným a příjemnými instruktory, kteří vás naučí první poslední, ale i kurzy, kde nedozvíte skoro nic o potápění (ale teorii stlačených plynů budete znát dokonale na vysokoškolské úrovni).

NAUI (National Assotiation of Underwater Instruction) - http://www.naui.com/

Jeden z nejstarších systémů, opět původem z USA, konkrétně z Kalifornie. Jejich heslo: "Výcvikem k bezpečnému potápění" by mělo být motem všech, kteří občas strčí hlavu pod hladinu. Tento systém má boře vypracované materiály, jednotnou osnovu. A v současné době se již začínají objevovat i instruktážní videa. V ČR nění příliš rozšířen, ale postupně se prosazuje. Principy vycházejí ve svýách základech z CMAS.


 

Tento seznam není konkrétním a úplným výčtem potápčských škol v ČR. Jsou zde vyjmenovány pouze ty, na které jsem si vzpomněl. Pokud máte zájem nebo si myslíte, že vaše škola / systém by zde měl být uveden -  napište do komentářů nebo nás kontaktujte