Octopus CB

Používání kompasu

Mnoho začínajících potápěčů se po skončení OWD kurzu již ve směru navigace dále nevzdělává. Je přeci tak snadné sledovat divemastra nebo průvodce a jen se kochat podvodními krásami.

HledánIlustrační fotoí své vlastní cesty je mnohem, mnohem těžší. Ale navigace je zásadní dovedností. Nikde nevíte, kdy se budete muset spolehnout na své dovednosti a vědomosti a cestu zpět si najít sám. A základním nástrojem je kompas.

Nošení kompasu

Kompas je možné nosti v zásadě třemi způsoby. Všechny mají své výhody a nevýhody.

Integrovaný na konzoli

Takto nosí kompas mnoho rekreačních potápěčů. Výhodou je, že jej nikdy nezapomenete. Automatiku máte sebou vždy. Nevýhodou je pak špatná dosažitelnost a také se na kompas špatně dívá.

Kompas na ruce

Nejlépe na nějakém gumicuku. Snadno se něj dívá, je vždy na očích, snadno je ze zápěstí stáhnete a vezmete do ruky.

Kompas na navijáku na D kroužku

Vždy jej najdete, snadno jej vezmete do ruky. Když jej nepotřebujete, stačí jej pustit a sám se uklidí. Držt jej můžete pravou i levou rukou, podle potřeby. Nevýhodou je možnost ztráty, které si ani nevšímnete.

Jak kompas používat

Pozor na přílišné zaujetí kompasem. Mnoho poitápčů dělá tu chybu, že ve svém zaujetí kompasem se nevšímnou, že stoupají nebo klesají. A nebo se odloučí od skupiny. Před použitím kompasu se přesvědčte, že jste vyvážení, že máte skupinu na dohled.

Kompas chce čas

Potápěčský kompas plave v kapalině (tedy jeho růžice). Proto vždy potřebuje nějaký čas (vteřiny), než se stabilizuje a umožní přesné odečtení. Vždy se ujistěte, že máte kompas ve vodorovné poloze, aby se mohl volně otáčet. Pak počkejte, až se ustálí růžice. Některým kopasům pomůže trochu s nimi zatřást, aby se růžice odlepila od stěny, na kterou byla připlácnutá.

Vodorovná pozice: některé kompasy jsou na ni háklivé hodně, některé méně. Ale obecně, čím vodorovněji, tím lépe a kompas se dříve ustálí.

Kompas nelže

Občas si kompas zkontrolujte, hlavně pokud jste na místech, která ne úplně dobře znáte. Věřte kompasu, i když se vám zdá, že kecá a ukazuje někem jinam. To spíše vaše hlava s vámi hraje podivné hry...

Rozdělení odpovědnosti

Pokud nejste ještě dost zběhlý, rozdělte si odpovědnost za sledování ponoru s buddym. Jeden může sledovat čas a vzdálenost, druhý hloubku a směr.

Pozor na vraky a nejen na ně

Vraky jsou nádherné. Ale pokud jsou z kovu, bude kompas v jejich blízkosti ukazovat chybný směr. Prostě kov ovlivňuje. Ovlivnění není daleko od vraku, po pár metrech již kompas ukazuje správně. Chyba je tím větší, čím větší hora železa vrak je.

Ale nejen vraky ovlivňují kompas. Vše elektrické může kompas ovlivnit. Moderní ledkové zdroje svoji elektronikou (i ve vypnutém stavu) ovlivňují kompas. Dále fotografické blesky. Některé stále, jiné třeba jen v procesu nebíjení. Na to je potřeba dát pozor, hlavně pokud berete kompas do ruky, kde máte svítilnu například na goodmanově ručce.