Octopus CB

Používáte šnorchl?

Zkuste někde mezi potápěči zavést řeč na šnorchl. On je to sice jen kus plastu, ale budete se divit, jaké umí zvednout emoce.

Některé školy, jako třeba PADI, SSI, se šnorchlem ve svým kurzech počítají. Používají jej jako systém hladinové podpory. Jiné, jako například zastánci DIR, o šnorchlu tvrdí, že to je smrtelná past, kterou máte připevněnu k obličeji. Zkusme se tedy podívat na výhody a nevýhody potápění s upevněným šnorchlem.

Zastánci

Šnorchl je kus vybavení, stejný jako maska a ploutve. Pokud jste se setkali s pojmem ABC, potom to je právě maska, šnorchl a ploutve. A asi všichni se podívali pod hladinu nejprve se šnorchlem v puse.

Většina potápěčů už šnorchly nenosí. Ale kdy mohou být užitečné?

  • Když se dlouho plave na hladině a musíte mít hlavu pod vodou, aby jste mohli využít přírodní navigace (útes, linku, vrak, ...)
  • Když jsou velké vlny a musíte na hladině chvilku počkat před výstupem na loď nebo než naskáčí všichni do vody. Na to je fajn šnorchl s výdechovým ventilem.
  • Pokud si chcete mezi ponory jen tak zašnorchlovat na korálovou zahrádkou

V prvních dvou případech sice můžete použít  vzduch z lahve. Ale je to zbytečné plýtvání.

Odpůrci

Hlavně poukazují na dvě věci. Šnorchly jsou dneska zbytečné, můžete vždy dýchat z automatiky. Pokud se potápíte v přiměřených podmínkách, nebudou ani vlny moc velkým problémem.

Vychází se z teorie, že co není potřeba se pod vodu netahá. To má svůj základ již v Murphyho zákonech: "co se může pokazit, pokazí se".

A další, již praktické důvody

  • Šnorchl upevněný na masce znamená větší riziko shození masky vlnou, kopnutím
  • Do šnorchlu se snadno zamotá ať již vlasec nebo podvodní řasy. A následná ztráta masky není daleko.

Tyto dva body mohou přinést více problémů než se zdá. Mají svoji váhu.

Rozhodnutí

Pokud se potápíte tam, kde riziko zamotání je malé, kde nejsou vlny (třeba české lomy), potápějte se bez něj. Pokud budete někam dlouho naplavávat, klidně si jej vezměte. Ideální je takový ten malý, svinovací, který se dá uložit do kapsy BCD.

V báglu s výbavou moc místa nezabere, takže jej můžete s sebou tahat a používat jen v odůvodněných případech.