Octopus CB

Pro začínající fotografy: jak ostřit pod vodou

Dobré zaostření je základem dobré fotografie. U všech (skoro) dobrých snímků je zaostřená hlavní scenérie.

Naštěstí pro nás moderní zrcadlovky a kompakty mají celkem dobrý systém autofocusu - tedy automatického ostření. Bohužel ale tyto systémy potřebují dostatek světla, aby dokázaly najít linky a tonální rozdíly, na které se mají zaměřit. Ale pod vodou je světla skoro vždy nedostatek.

Jak tedy z toho ven?

Zaostřovací světlo

Na rameni nebo horní části pouzdra mějte světlo, které osvětlí scénu. Nemusí ji osvětlit stejným výkonem jako následně blesk. Ale dostatečně na to, aby automatika našla vzory a line, podle kterých bude ostřt. Některá zaostřovací světla používají i červené světlo, které neruší podvodní život.

Silné linky a kontrasty

Pokud se autofocus stále nechce chytit, zaměřte se na oblast s vyšším kontrastem. Tam se autofocus chytí a básledně můžete zaostření uzamknout.

Manuální ostření

Pokud nám funguje autofocus pro širokoúhlou fotografii, určitě nebude fungovat při makrofotografii. Tam je bodů k ostření mnoho a malá hloubka ostrosti znamená, že další části snímku budou rozostředné. A protože funguje zákon schválnosti, určitě se automatika chytně jiného bidu, než bylo vaším zámerem. Zde nezbyde použít manuální nastavení. Většina fotoaparátů umožňuje nastavit zaostřovací oblast a pak doladit vše ručně.

Dynamické nebo jednoduché ostření

Dynaické ostření má tu výhodu, že umožní fotoaparátu sledovat vybraný objekt a automaticky zaostřovat podle jeho (nebo vašeho) pohybu. To se vyplatí při focení fauny, kdy od vás rybička pomalu couvá pryč. Nevýhodou je menší rychlost pořízení jednotlivých snímků, ale dnešní fotoapáty zvládají moc.

Typy nakonec

Nezapoňte si kontrolovat, co jste vlastně vyfotili a nespokojte se s jedním záběrem. Určitě se nepovede. Lepší je vybírat z deseti ten nejlepší než pak litovat, že jste ještě minutu nevydrželi a neudělali ten druhý snímek.