Octopus CB

Proč je nutné vyrovnávat tlak v uších I

Vyrovnání tlaku v uších je základní úkon při potápění. Musíte jej zvládnout, jinak se nepotopíte bez bolesti ani metr pod hladinu a při hlubších ponorech riskujete bolestivé barotrauma

UchoVyrovnání tlaku v uších je základní úkon při potápění. Musíte jej zvládnout, jinak se nepotopíte bez bolesti ani metr pod hladinu a při hlubším ponoření riskujete bolestivé barotrauma. Účelem toho seriálnu je ukázat vám, jak vaše uši reagují na změny tlaku a také způsoby, jak tlak vyrovnat.

Technické provedení ucha

Nejprve si popíšeme technické aspekty středního ucha. Střední ucho je tvořeno vzduchovými dutinami, které jsou propojené s okolím pouze dvěmi trubicemi na zadní straně krku, které se jmenují Eustachovy. 

Tlak ve středouší se s okolním tlakem může vyrovnat jedině přes tyto trubice. Ale ty jsou normálně uzavřené tzv polštářkem na spodní straně. Ten normálně zabraňuje  vnikat nečistotám z nosu (hleny a vše, co se na ně nalepí) do středouší. Naštěstí můžeme tyto klapky vědomě uvládat, oni se na chvíli otevřou a tlak se vyrovná. Normálně stačí polykání.

Vyrovnání tlaku ve středouší dělá každý z nás za den stokrát. A to nejen při jízdě ve výtahu nebo rychlém zdolání kopce (ať již nahodu nebo dolu). Ale i během dne. Neustále dochází k k výměně a prostupu plynů s tělem, hlavně ke vstřebávání kyslíku, takže dochází k pomalému, ale měřitelnému a poklesu tlaku ve středouší. Při polykání se vždy klapka nadzvedne a dojde k vyrovnání tlaku. Poud se na to soustředíte, cítíte takové lupnutí za ušima.

Ale potápění vyžaduje mnohem větší a hlavně mnohem rychlejší změny tlaku, než na jako byl tento systém navržen. Proto je mu potřeba pomoci.

Proč je potřeba vyrovnávat tlak

Pokud se potopíte bez vyrovnávání tlaku ve středouší, ucítíte nejprve nepříjemný tlak, který přejde v bolest a nakonec dojde k protržení vnějšího bubínku - barotrauma středního ucha - to je velmi bolestivé, dojde přitom k ztrátě orientace, závrati.

 Hloubka [m]  Účinek na střední ucho
 0,5 Jeden metr pod hladinou je tlak vyšší o 0,05 Atm než na hladině. To stačí, aby se bubínek prohnul obráceně dovnitř. Cítíte tlak v uších. Na vyrovnání tlaku by stále mělo stačit polknutí nebo slabý Valsava manévr.
 1 Dva metry pod hladinou je již tlak vyšší o 0,1 Atm, to je asi o 10% více než na hladině. Bibínek je již hodně vtlačen do středního ucha a jeho uchycení do zvokovodu se hodně napíná.To pociťujete jako stoupající nepříjemnou bolest. Na vyrovnání již bude pořeba silný Valsava manévr. Ucho již je namožené a bude bolet i po opadnutí účiků tlaku.
 1,5 Stěny bubínku se natahují a zároveň se dále natahuje uchycení bubínku. To vše se ale začíná trhat. Nejslabší cévy se trhají.  Ucho bude namožené, uvnitř budou vidět modřiny. Potrhané tkáně způsobí bolestivý zánět, který bude trvat několik dní. Vyrovnání tlaku již není možné, protože Eustachovi polštářky jsou tlakem těsně přimáčknuty na ústí tubice.
 2 Tlakový rozdíl je 0,2 Atm. Pokud máte štěstí, je z okolní tkáně vysáván do oblastí středkního ucha hlen a tekutina, kterou se střední ucho začíná plnit. Vyrovnat tlak není možné, Eustachovi trubice jsou pevně uzamčeny. Pocit hučení v uchu a zalehnutí bude trvat několk týdnů. 
 2,5 - 3

Zde již většinou dojde pro protržení bobínku. Středouší zaplaví voda. Náhlá změna tlaku a teploty rozhodí váš vestibulární mechanismus (polohový). To způsobí závratě, svět se vám začne točit, pocit nahoře a dole bude ten tam. Po chvíli, jak se voda ohřeje a tělo začne zpracovávat nové vjemy, se tento pocit zastaví. V každém případě to bude strašně bolet. Toto se jmenuje barotrauma vnějšího ucha.

Nebo, pokud se budete pokoušet vyrovnat tlak tvrdým Valsava manévrem, může dojít k protržení membrány vnitřního ucha. Nazývá se to barotrauma vnitřního ucha. To je horší. Hrozí dočasná, někdy i trvalá, hluchota.  

 O metodách, kterými se dá vyrovnat tlak ve středním uchu, si povíme v dlaším díle.